Ağrılar İçin Okunacak Dualar

İnsan vücudu kâinat içerisinde en değerli bir varlıktır. Ağrılar ise vücudun zararına olan gelişmelerden haber veren birer sinyaldir. Bu sinyallerin kuvvetli olması, vücuda verilen değerden kaynaklanıyor.

Hemen hemen her insan hayatının bir kısmında vücudunun bir veya birkaç bölgesinde sebebi tam olarak bilinemeyen ağrılar çekmektedir. Her hastalığın bir tedavisi vardır. İnsanlar, doğrudan veya dolaylı yollarla sebep oldukları hastalıkların tedavisini araştırmakla sorumludur. Diğer taraftan sağlığın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatan bu gibi durumlar, iki cihan saadetini kazanmak için maddi ve manevi sağlığımıza önem vermemiz gerektiğini hatırlatan önemli uyarılardır.

Resûlullah efendimiz hasta ziyaretine gitmişti. Hastanın, çok ağrısı ve sancısı vardı. “Ağrıyan yeri sağ elin ile yedi kere mesh eyle! Her defasında E’ûzü bi’izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ-ecidü ve ühâzirü oku!” buyurdu. (Bostân-ül-Arifin)

Beden şifasının yanında bir de rûhî, gerçek şifa vardır ki, o da, kişinin sağlam bir iman üzere olup ruhî hastalıklardan uzak, manevi bir tatmine kavuşmuş olmasıdır. Allah Teâla insanlara şifa olması için pek çok nimet vermiştir. “Onda insanlar için şifa vardır” (en-Nahl, 16/69) buyurduğu arı balı bunlardan biridir.

Resûlullah yine buyurdu buyurdu ki: “Yağmur suyunu toplayıp, üzerine, Fâtiha-i şerife, Ayet-el-kürsı, Ihlâs-ı şerîf ve Kul-e’ûzü sûreleri yetmişer kere okunur. Bu sudan aralıksız yedi sabâh içenlerin hastalıkları, ağrıları zâil olur.” Bunları, beş, on sâlih müslümân toplanıp, aralarında taksim ederek okuyup, suya üfleyebilirler” (Hazînet-uı-esıâr) Aişe validemiz buyurdu ki, bir yerinde ağrı olduğunda, Resulullah iki Kûl e’ûzü (Felak ve Nâs) sûresini okuyup, mübarek avcuna üfler, elini ağn olan yere sürerdi.

Kalb ağnsı için de, “Ellezîne âmenû ve amilussali-hâti tûbâ. Lehüm ve hüsnü meâb.” Duasının okunması tavsiye edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin