Allah’a Yakın Olma Duası

Yüce Rabbimiz’e yakın olabilmek, şüphesiz her Müslümanın en büyük dileğidir. Yüce Allah buyuruyor: “Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar” (Bakara: 186).
Bu nedenle Yüce Allah’a yakın olabilmek için elimizden geldiği kadar Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak ve Peygamberimizin yolundan gitmemiz gerektiğinide unutmamak lazım. Yüce Allah’a yakın olmak için dua ederken amelimizide gözden geçirmeliyiz. Kullarının kendisine yönelmesine ne kadar ihtiyaçları olduğunu bilen Allah’u Teâlâ O’na yönelerek dua etmemizi, derdimizi ve sorunlarımızı açmamızı ve O’ndan yardım dilememizi ister. En önemlisi de dilimizle değil ilk ahlakımızla, yaşamımızla, davranışımızla, amelimizle Allah’a yakın olmak lazımdır. Siz’de Allah’a yakın olmak için bu dua ile başlayabilirsiniz.


Okunuşu: “Allâhümmehdinî fîmen hedeyte ve ‘âfinî fîmen ‘âfeyte ve tevellenî fîmen tevelleyte ve bâriklî fîmâ a’tayte ve kınî şerra mâ kadayte inneke takdî ve lâ yükdâ ‘aleyke innehû lâ yezillü mev vâleyte tebârakte ve te’âleyte.”

Anlamı: “Allah’ım! Hidayet ettiğin kimselerle birlikte bana da hidayet et, âfiyet verdiğin kimselerle birlikte bana da âfiyet ver, yüz çevirdiğin kimselerden benim de yüz çevirmemi nasip et, bana verdiğin nimetleri bereketli kıl, hükmettiğin şeylerin şerrinden beni koru, şüphesiz hükmü Sen veriyorsun, Sana karşı hüküm verilemez. Şüphesiz ki Senin dost edindiğin kimseler rezil olmaz. Sen, eksikliklerden münezzehsin ve şanı yüce olansın.” (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 945)

Bu duasında Peygamberimiz (s.a.s.); yüce Allah’tan;

İman, hidayet ve mü’min kimselerle birlikte olabilmeyi,

Afiyet, dünya ve ahiret nimetlerini,

Allah’ın razı olmadığı kimselerle birlikte olmamayı,

Her türlü şerden korunmayı istemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin