Dalgınlıkla Hata Yapan Kişinin Yapacağı Dua

İnsanız bazen bilmiyerek veya ölçüsüzlükle bazen haddi aşabiliyoruz. Ama en önemliside pişman olup bu dalgınlıkla yapmış olduğumuz hataya bir daha düşmemektir. Bu nedenle Hz Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimiz bu konuda yine bize örnek bir dua öğretmiştir. Ayrıca duanın arapçası türkçe okunuşu ve anlamıda hazırladık.

Okunuşu: “Rabbiğfirlî hatîetî ve cehlî ve isrâfî fî emrî küllihî ve mâ ente a’lemü bihî minnî. Allâhümmeğfirlî hatâyâye ve ‘amdî ve cehlî ve hezlî ve küllü zâlike ‘ındî. Allâhümmeğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü ve mâ esrartü ve mâ a’lentü entel-mükaddimü ve entel-müe’hhıru ve ente ‘alâ külli şey’in kadîr.”

Anlamı: “Rabbim! Bütün işlerimdeki ölçüsüzlüğümü, cahilliğimi ve hatamı bağışla. Sen bunları benden daha iyi biliyorsun. Allah’ım! Hatalarımı, bilerek, cahillikle ve dalgınlıkla yaptığım kusurlarımı bağışla. Bunların hepsi bende mevcuttur. Allah’ım! Yaparak ve geciktirerek işlediğim, açıktan ve gizli olarak işlediğim kusurlarımı bağışla. Sen, öne alan ve önce olansın. Sen, geriye bırakan ve sonsuz olansın. Senin her şeye gücün yeter.”
(Buhârî,  De’avât, 60; Müslim, Dua, 70; bk. Hâkim, De’avât, No:
1883, I, 511; İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 954, 957; İbn Ebî Şeybe, Dua, 42, No: 29383)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin