Fitneden Korunmak İçin Dualar ve Anlamları

Fitneden korunmak için okunacak duaları’dan önce şunu söylemek gerekir ki, Kuran-ı Kerim fitne tehlikesinin cinayetten daha çetin ve zararlı olduğunu belirtiyor. “Fitne adam öldürmekten daha beterdir (Bakara, 191)” buyuruyor. Bu nedenle öncelikle fitne insanlardan ve fitnenin şerriden dedikodudan Allaha sığınırız.

Fitnenin bu gün kazanmış olduğu manaya baktığımızda, onun insanlığın barış ve huzuruna yönelik bir tehdit olduğunu anlarız. Yaşadığımız fitne kabilinden olayları her ne kadar zahirî sebep-sonuçlara göre açıklamaya çalışsak da, bilmeliyiz ki şeytan Ademoğlunun apaçık bir düşmanıdır ve onların Allah’ın dininde kardeş olmalarını ve birbirlerini sevmelerini kıskanır.

Bu konuda Rasulüllah (SAV) birçok hadis-i şeriflerinde ilerde ümmet içinde fitnelerin olacağından söz etmektedir. Fitnelerle ilgili bir örnek hadis sunmak yerinde olacaktır. Umarım hepimiz için bir ders olur.

“İlerde büyük fitneler olacak, kişi o fitnelerde kardeşinden ve babasından ayrılacak. (O zaman) fitneler erkeklerin kalplerinde kıyamete kadar yayılacak. Hatta O fitne zamanında bir kimse, zinakâr kadının zinasıyla ayıplandığı gibi, Allah’ın emirlerine uymasından dolayı ayıplanacak.”

Böyle kritik ve tehlikeli zamanlarda elbette islamı yaşamak, benimsemek, onu dosdoğru şekilde hayatı boyunca devam ettirmek, elbette güç olduğu kadar da sevaplı olacaktır. Bunuda aşağıda verdiğimiz dua ile başlayabilirsiniz.

Resûlullahın, “Allahümme innî es’elüke fi’lel hay-rât ve terkelmünkerât ve hubbel-mesâkîn ve izâ eredte fıtneten fî kavmî fe-teveffenî gayre meftûn ve es’elüke hubbeke ve hubbe men yuhibbuke ve hubbe amelin yu-karribunî ileyke” duâsını okuduğunu imam-ı Muhammed bildiriyor.

TÜRKÇE ANLAMI : (Yâ Rabbî! Bana hayrlı işler yapmak, çirkin şeyleri terk etmek ve fakirleri sevmek nasip eyle! Kavmim arasında fitne çıkacağı zaman, fitneye karışmadan canımı al! Ya Rabbi, bana sevgini, seni sevenlerin sevgisini, sevgine yaklaştıracak amellerin sevgisini nasib et!) demektir.

Yine Fitneden korunmak için,
“Allahümme innî eûzü-bike min azâbil-kabri ve min azâbinnâr ve min fitnetil mahyâ velmemâti ve min fitnetil Mesîhiddeccâl.” duâsı okunmalıdır.

(Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.) [Hadika]

İmam-ı Birgivi hazretleri de, fitneyi böyle tarif etmiştir. (Tarikat-ı Muhammediyye)

Muhammed Hadimi hazretleri de fitneyi benzeri şekilde tarif ettikten sonra, yetmişten fazla fitne çeşidi bulunduğunu bildirerek buyuruyor ki:
(Fitne çıkarmak haramdır. Kur’an-ı kerimde, dinden saptırmak için fitne çıkaranların Cehenneme atılacağı ve fitne çıkarmanın adam öldürmekten daha kötü olduğu ve hadis-i şerifte de, fitne çıkarana Allahü teâlânın lanet edeceği bildirilmektedir.) [Berika]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin