Gök Gürlediğinde Okunması Gereken Dualar

Gök gürlediğinde okunacak dua var mıdır? Allah’in var ettiGi en görkemli atmosfer olaylarindan biri olan gök gürültüsüdür. Bu nedenle bazılarımız gök gürlediği zaman korkarız. Peki Gök gürlediğinde okunan dua (Gök gürlediği zaman okunacak duayı) nasıl ederiz.

Kuran’daki surelerden biri olan Ra’d Suresi’nin anlamı “gök gürültüsü”dür. Yüce Allah bir sureye gök gürültüsü adını vererek bu mucizevi doğa olayına dikkat çeker ve “korku ve umut (unsuru) olarak bildirir. Rad kelimesi, hem yıldırım, hem gök gürültüsü hem de bulut için kullanılır. Yüce Rabbimiz Kuran’daki bazı ayetlerde şimşek, gök gürültüsü ve yıldırımın Kendi Zatı’nın eseri olduğunu bildirmektedir.

GÖK GÜRLEDİĞİNDE OKUNACAK DUA

TÜRKÇE OKUNUŞU :
Sübhâne men yüsebbihu’r-ra’dü bihamdihî ve’l-melâiketü min bifetik.

TÜRKÇE ANLAMI :
Bulut ve meleklerin, O’nun korkusundan kendisine teşbih ettiği Allahü Teâlâ’yı noksan sıfatlardan tenzih ederim.« (imam Mâlik, Abdullah bin Zübeyr’den).

İbni Abbas hazretleri buyuruyor ki:
Gök gürültüsünü işiten, (Sübhanallahi yüsebbihür-ra’dü bihamdihi vel melaiketü min hifetihi vehüve alâ külli şey’in kadir) derse ona yıldırım isabet etmez. Şayet ederse ben diyetini vermeyi tekeffül ediyorum. (Tefsir-i Hazin)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin