Her Türlü İyilik ve Güzelik Duası

Hz peygamberimizin sallallahu aleyhi vesellem efendimiz bize öğrettiği dua ile Allah’a nasıl dua edeceğimizi öğretmiştir. Ayrıca aşağıda verdiğimiz duanın arapçası ve Türkçe okunuşunu anlamınıda yer verdik.  Bu duasında Peygamberimiz (s.a.s.), yüce Allah’tan;
-Allah’ın rahmetini, imanda devam edebilmeyi, güzel ameller yapabilmeyi ve iyi davranışlar sergileyebilmeyi,
– Sürekli olarak af ve mağfiretine mazhar olabilmeyi,
-Bütün günahlardan uzak kalabilmeyi,
-Her türlü iyilik ve güzelliği, maddî ve manevî nimetleri,
-Cennete girebilmeyi ve cehennemden kurtulabilmeyi istemektedir.

Bu dua örneği de dünyevî ve uhrevî bütün güzellikleri içermektedir. Peygamberimizin dile getirdiği bu duadaki isteklerin yerine gelmesi için insanın fiilî olarak çaba göstermesi ve Allah’ın yardımını talep etmesi gerekir. Allah’ın rahmetini, mağfiretini, nimetlerini ve cennetini elde edebilmek ve cehennemden uzak kalabilmek için mutlaka dinin gerektirdiği görevlerin yapılması gerekir.


Okunuşu: “Allâhümme innâ nes’elüke mûcibâti rahmetike ve ‘azâime meğfiratike ves-selâmete min külli ismin vel-ğanîmete min külli birrivvel-fevze bil-cenneti ven-necâte bi-avnike minennâr.”

Anlamı: “Allah’ım! Rahmetinin gereklerini, mağfiretinin sürekliliğini, her türlü günahtan uzak ve salim olmayı, her türlü iyilik ve nimetleri, cennete girerek felaha ermeyi, yardımınla cehennem ateşinden kurtulmayı istiyorum.” (Hâkim, De’avât, No: 1925)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin