Hoşlanmadığın Bir Şey Görünce Okunacak Dua

İnsan bazen ister istemez bazı nahoş olmayan durumlar görebilir. Yada göze hoş olmayan bazı görüntüler istemeden görebiliriz. Peki böyle durumlar karşısında kalındığında okunması gereken dualar var mıdır.

Hayatın akışı içerisinde gerçekleşen olaylarda bazen bizim hiçbir müdahalemizin olmadığı işler olur. Onun ilk olarak yapmamız gereken şey hoşlanmadığın şeye sabretmektir. Ardından şunu yapmak gerekir. “Bir kötülük gördüğümüzde, biz dışarıdaki bir insan olarak olaya nasıl müdahale edebiliriz? Peygamber Efendimiz (asm), “Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse ona diliyle müdahale etsin. Buna da gücü yetmezse, ona kalben buğz etsin. (Kalben onu reddetsin.) Bu ise îmânî tavrın en zayıf olanıdır”3 buyurur.

Sizler’de eğer hoşlanmadığınız bir şeye mazur kaldığınızda aşağıda verdiğimiz duayı okuyabilirsiniz..


TÜRKÇE OKUNUŞU : 
Allâhümme lâ ye’tî bilhasenâti illâ ente velâ yezhebü bi’s-seyyiâti illâ ente. Lâ havle velâ kuvvete illâ bi’l-lâhi’l-aliyyi’l-âzim. (İbn-i Ebı Şeybe, Ebû Naim).

TÜRKÇE ANLAMI :
İyilikleri veren ancak sen ve kötülükleri de yok eden yine sensin Allah’ım. Kudret ve kuvvet ancak azamet sahibi yüce Allah’ındır.»

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin