Kabe Tavafın Dördüncü Şavtının Duası

Kabe’de tavaf yaparken etrafında dönerken yani şavtı yaparken okunan duaları sizler için derledik. Hem arapçasını hemde okunuşunu kolayca okuyabilirsiniz.

Tavaf, “bir şeyin etrafında dolaşmak, dönmek” gibi anlamlara gelir. Kabe’nin etrafında tavaf yapılan yere Metaf (tavaf mekanı) denir. Burada tavaf yapıldğı gibi, Metaf’ın etrafındaki Harem’in içinden de tavaf yapılır. Hatta Mescid’in üst katlarından Kabe’nin çevresi dolaşılarak da tavaf yapılır. O zaman alan biraz geniş tutulmuş olur. Ancak Harem-i Şerif’in dışından dolaşanlar, tavaf yapmış sayılmazlar.

Hacer-i Esved’in bulunduğu köşesinden Kâbe sola alınarak ve kapısına doğru sağa gidilmek sûretiyle Kâbe’nin etrafında dönülür. Böylece her devir Hacer-i Esved’in bulunduğu köşeden baslar ve yine orada son bulur. Bu devirden her birine bir (şavt) denir. Tavafın tamamlanabilmesi için yedi şavt yapılmalıdır.


Okunuşu.
Allahummec alhü haccen mebrûren ve sa’yen meşkûren ve zenben mağfûren ve amelen sâlihan makbûlen ve ticâreten lentebûr. Yâ âlime mâ fissuduur, ahricnî yâ Allâhü minezzulümâti ilen-nûr. Allahümme İnnî es eliike mucibati rahme tike ve azâimi magfiretike vesselâmete min külli ismin velğanîmete min külli birrin vel fevze bilcenneti vennecâte minennâr. Rabbi ganni’ni bimâ rezakteni ve bârik li fimâ a’taytenî ve ahlif aleyye Külle ğâibetin li minke bihayrin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin