Meclis Ortamından Kalkarken Okunacak Dualar

Meclisten kalkarken okunacak dualar var mı? Bir meclisten kalkarken okunacak dualar hangileridir? Birçoğumuz katıldığımız meclisin adaplarınndan biride dua etmektir. Bu nedenle Arapça başta olmak üzere Türkçe okunuşlarını ve anlamlarını sizler için derledik. Sizlerde bundan sonra bazı toplantı veya meclislerden kalkarken okumanızda hem size hemde dostlarına fayda vereceği duayı öğrenerek okuyabilirsiniz…

MECLİSLERDEN KALKARKEN OKUNACAK DUA
1 — Kim ki bir mecliste oturup, uzun uzadıya çene çaldıktan sonra oradan kalkıp, ayrılmadan önce aşağıdaki duayı okursa orada işlemiş olması ihtimali olan günahları afvedilmiş olur:

Türkçe Okunuşu :
Sübhânekâ’l-lâhünıme ve bihamdike. Eşhedü en lâ ilâhe illâ en-te. Estağfiruke ve etûbü ileyk. (Sünen-i Nesâî).

Türkçe Anlamı :
Allah’ım, seni noksan sıfatlarından tenzih ve her türlü kenâl sıfatlarla tavsif eder ve sana hamd ederim. Şehâdet ederim ki, senden başka ilâh yoktur. Senden günahımın afvmı ister ve sana tev-be ederim.»

2 — İbn-i Ömer (r.a.)’den rivayet edilmiştir, ibn-i Ömer Hazretleri buyurdular ki: Resûlullah şu kelimelerle dua etmeden bir meclisten kalkmazdı:

Türkçe Okunuşu :
Allâhümme aksim lenâ min haşyetike mâ yehûlü beynenâ ve beyne meâsik. Ve min tâatike mâ tübelliğunâ bihâ cennetek. Ve mine’l-yakîni mâ tühevvınü bihi aleynâ musîbâti’d-dünyâ. Ve metti’na bies-mâ’ına ve ebsârinâ ve kuvvetinâ mâ ahyeytenâ. Vec’alhü’l-vârise min-nâ. Vec’al se’renâ alâ men zalemenâ. Vensurnâ alâ mâ âdânâ ve-, lâ tec’al musîbetenâ fî dîninâ. Velâ tec’ali’d-dünyâ ekbere hemminâ ve-lâ mebleğa ilminâ. Velâ tüsellit aleynâ men lâ yerhamünâ.

Türkçe Anlamı :
Allah’ım! Bizimle sana karşı isyanlar arasında engel olacak derecede haşyetinden, bizi cennetine kavuşturacak derecede tâatmdan ve bize dünya ni’metlerini kolaylaştıracağın derecede ya-kln (sarsılmaz imân) dan bize taksim et. Kulaklarımızdan, gözlerimizden ve kuvvetimizden yaşattığın müddetçe bizleri faidelendir; ve bunu (bu ni’metleri) vârisimiz kü (ölümümüze kadar devamlı et). Öcümüzü yalnız bize zulmedenlere karşı kıl. Bize zulmedenlere karşı bize zafer ver. Musibetimizi (kaybımızı) dinimizde kılma. En büyük çalışmamızı ve ilmimizin ulaştığı yeri dünya kılma.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin