Sadaka Duası ve Anlamı

Sadaka Verirken Okunacak Dua
En faziletli amellerden biride biliyorsunuz ki sadaka vermektir. Peki Sadaka verirken nasıl dua edilir. Veya sadaka verirken söylemen gereken dualar nelerdir.

Sevaptan başka herhangi bir karşılık beklemeden sırf iyilik niyetiyle yapılan hayır çeşitlerinin dinimizdeki ortak adı sadakadır. Sadaka, sadece zikir kelimelerinden de ibaret değildir. İnsanlara iyiliği, doğruluğu tavsiye etmek, onları yaptıkları bir kötülükten sakındırmak da birer sadakadır.

Başka bir mânâ da, ömrün uzaması, ölümden sonra hayır ve hasenat defterinin kapanmamasıdır. Bilindiği gibi, sadaka mal yanında ilim ve irfan ile de olmaktadır. Mü’minlere faydalı bir eser neşreden bir âlimin sevap defteri ölümüyle kapanmaz. Bu ise onun ömrünün uzaması demektir. Zira, ömrü uzadıkça hayır ve hasenatına devam edecek olan o zât, aynı işi ölümden sonra da yapabildiğine göre manen hayattadır demektir.

Sadaka verirken kesinlikle gösteriş ve dünyevi maksatlardan uzak durulmalıdır. Aksi taktirde maddi veya manevi olarak yapılan sadaka ibadeti hiçbir fayda sağlamayıp boşa gitmektedir.

Aynı zamanda sadakanın gizli olarak verilmesi de son derece önemlidir. Allah rızası için yapılan bu amelin gizli tutulması sadakanın faziletini artıracaktır.

Zekât veya sadaka verirken en azından malın orta hallisinden verilmelidir. Bize verildiğinde almak istemeyeceğimiz bir şeyi başkasına sadaka olarak vermemeliyiz.

TÜRKÇE OKUNUŞU
Rabbena tekabbel minnâ inneke ente’s-semî’ul-alim.

TÜRKÇE ANLAMI
Ya Rabbi! Bunu bizden kabul eyle. Muhakkak ki sen işitirsin, bilirsin.» Sûre-i Bakara, âyet: 127).

SADAKA VERMENİN FAYDALARI

1- Kıyâmetin dehşetinden korur. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “Sadaka, kabir azâbından korur, Kıyâmette sâhibini himâyesine alır.” [Beyhekî]

2- Cehennemden kurtarır, cennete kor ve derecesini yükseltir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “Yarım hurma da olsa, sadaka vererek Cehennemden korunun.” [T. Gâfilîn]

3- Sevâbı artırır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “Mâlını, Allah yolunda harcayanın sevâbı, 700 misline kadar artar.” [Beyhekî]

4- Sırâttan kolay geçirir.

5- Mâlın hesâbını vermeyi kolaylaştırır. [Öbür hafta da inşallah, sadaka vermenin dünyadaki bazı faydalarını zikredelim.]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin