Yapmış Olduğumuz Saçmalıkların Affı İçin Dua

Bazen bilerek bazende bilmiyerek yapmış olduğumuz haksızlık günah ve saçma olayları yapabiliyoruz. Konuda nasıl bir dua etmemiz gerekir? Her günahın affı için, kalb ile tevbe etmek ve dil ile istigfâr etmek ve beden ile kaza etmek lâzımdır. Hatta daha açık söylemek gerekirse , bu yanlışından dönmesi için kalbinde pişmanlık ile dua etmesi gerekir. Kalbin’de veya gönlünde pişmanlık yoksa kalbine ve gönlüne yapmış olduğunuz günahtan dolayı size pişmanlık ve o hayatı bir daha yapmamamız için yine Allah’tan istemek lazım. Çünkü Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin.” İşte bize örnek olan Hz Peygamberimizin bize öğrettiği o duası..

Okunuşu: “Allâhümmeğfir-lenâ zünûbenâ ve zulmenâ ve hezlenâ ve ciddenâ ve ‘amdenâ ve küllü zâlike ‘ındenâ.”

Anlamı: “Allah’ım! Günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı bağışla, bunların hepsi bizde mevcuttur.” (Hâkim, De’avât,No:1916)

Bu duasında Peygamberimiz (s.a.s.), yüce Allah’tan beş şeyi; günahları, zulmü, dine uygun olmayan söz, eylem ve davranışları, bilerek yapılan kötü eylemleri bağışlamasını istemektedir. Dikkatimizi çeken husus, duada bu günahların itiraf edilmiş olmasıdır. Aslında Peygamberimiz için bu tür günahlar söz konusu değildir; ancak Peygamberimiz, bizlere örnek olması için, bizim böyle dua etmemiz, günahımızın bağışlanması için önce o günahı Allah’a itiraf
edip sonra af dilememiz gerektiğini öğretmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin