Yemek Duası Kısa

Biliyorsunuz ki Hz peygamberimizin gündelik hayatın’dan biriside yemek yerken dua etmesiydi. Yemek duası etmek peygamber efendimizin sünnetleri arasındadır. Bizde bu gün sizler için yemek duası ve anlamını derledik. Yemek yemeden önce yemek duasının yapılması, manevi duyguların bir kez daha içten yaşanmasına olanak verecektir. Her şeyi verenin Allah olduğunu her an hatırlamak hayırlara vesile olacaktır. Yemek duası türkçe okumakta bir sakıncası yoktur. Şunu unutmamak lazım ki her duanın bir ödülü olduğu gibi, yemek duasının da bir ödülü olacaktır. Sofralarınıza bereket gelecek ve rızkınız artacaktır.
En önemliside vermiş olduğu nimetlerden dolayı Allah’a şükür ifadesidir. Yemek yemeden önce yemek duasını kalben ve içten dile getirmek, Allah’ı anmak olacaktır. Öncelikle sizlere yemek duasının türkçe anlamını vermek istiyoruz.

Rahman Ve Rahim olan Allahın Adıyla.
Bizleri yediren,içiren ve İslamiyetle müşerref kılan Allahü Teala’ya şükürler olsun.Cümle peygamberlerin hakkı için bizleri cennet taamından yedir, Kevser şarabından içir ve cennetteki hurilerle evlendir.Alemlerin Rabb’i olan Allahü Teala’ya hamd olsun.


Bismilahirrahmanirrahim
Elhamdülillahillezi etamene vesegane vecealene minel müslimine etamenallahü min teamilcenneti veseganellahü min şerabilkevseri vezevvecenallahü bihurilıni bihurmetilenbiyai velmurseline velhamdülillahi rabbil alemin.

Dua ile ilgili bilgi: Sahabelerden Ebu Said el Hudri (r.a) anlatıyor. Hz peygamber (s.a.v), bir şey yiyip içtikten sonra bu duayı okurdu.Yemek Duası Arapça Okunuşu
“Elhamdülillahi sümme ve sümme elhamdülillah. Elhamdülillahillezi et’amena segana ve eşbe’ana ve ervana ve kefana ve avana min gayri havlin ve la guvvetin minna. Ve kem mimmen lâ kafiye lehü ve lâ me’va. Elhamdülillahillezi en’ame ‘aleyna ve efdale ve ce’alena mine’l müslimîn.

Elhamdülillahillezi esbega ‘aleyna ve ni’mehü zahiraten ve batıneh. Elhamdülillahillezi hamden yüvafi ni’mehü ve yükafiü mezideh. Allahümme ecirna minen nar. Vahfezna ‘an şüruri’l eşrar. Ve elhigna bi’ibadike’l-ebrari bicahin’nebiyyi’l-mühtari ‘indeke ve âlihi’l ahyâr. Allahümme inna neselüke temamen ni’meh. Ve devame’l afiyeh. Ve hüsne’l hatimeh. Ve ilâ şerafi’n-nebiyyi ve âlihi ve eshabihi ve meşayihına’l fatiha.

Yemek Duası meaili
“Bizi yediren, içiren, doyuran, (doyasıya) kandıran, bize kâfî gelen, yorulmadan ve bir kuvvet harcamadan barındıran Allah’a tekrar tekrar hamdü senalar olsun. Kendilerine yetecek bir şeyleri ve barınacak yerleri olmayan nice insanlar vardır. Bize rızık veren, üstün yapan ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamd ederiz. Bize görünen ve görünmeyen (sayısız) nimetlerini tastamam veren Allahü Teâlâ’ya hamd ederiz. Nimetlerini karşılayacak ve (ileride vereceği) fazlasına da denk gelecek şekilde yüce bir hamdle Allah’a hamdolsun.

Ey Allah’ım, bizi cehennem ateşinden ve şerlilerin şerrinden muhafaza eyle. Ve bizi senin katında seçilmiş olan Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ve hayırlı olan ailesinin hürmetine ebrar (iyi) kullarının arasına kat.

Ey Allah’ım! Nimetinden tamamını ve afiyetin devamını ve âhirete hüsnü hatime ile gitmeyi Sen’den diliyoruz.

Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in aziz ruhuna, Âl’ine ve Ashabına ve cümle ölenlerin ruhuna Fâtiha okuyun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin