Esmaül Hüsna El Mukit Anlamı Ve Fazileti

El-Mukit İsminin Anlamı: (Bütün mahlûkatın rızkım veren). Allah (c.c.) ne yarattıysa ona ait rızkı da yaratmıştır. Allahü Teâlâ, her mahlûk için ne kadar yaşama müddeti tayin etmişse, ona göre de gıda maddesi tayin ve tahsis etmiştir. Hiçbir mahlûk kendisi için tayin edilen gıdayı bitirmeden ölmez ve hiçbiri başkalanna ait gıdadan bir zerre alamaz. Fakat nzıklar muhteliftir. Nice akıllı insanlar vardır ki, nzıkları azdır; nice aldı az ınsanlann da bol nzıklan olmaktadır. Allah, insanlar için geçim sebepleri yaratmış ve maişetini temin etmek için herkesi bir sebep ucuna yapışmakla mükellef tutmuştur. Gıda maddelerinin arkasmda ölüm vardır. Gıda bitmeden ölüm gelmez.
Ya Mukit esmaül hüsna: Mukît, mahlûkatın azığını temin eden, yaşamak için gıdaları yaratan, bedenlerin ve ruhların açlığını doyuran, onların gıdasını veren ve her şeyi koruyan demektir.

“Ey insanlar! Allah’ın üzerinizdeki nimetini anın. Allah’tan başka bir yaratıcı mı var? O size gökten ve yerden rızık verir. O’ndan başka ilâh yoktur. O halde (haktan) nasıl çevrilirsiniz?” Fâtır, 3

Mukît, Rezzâk’tan daha hususîdir. Rezzak, azık olanı da olmayanı da içine alır.

Önceki İçerikAbese Suresi Okunuşu Ve Anlamı (Saad Al Ghamidi)
Sonraki İçerikAkıle Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here