Gusülden Sonra Yıkanmadığı Bir Yer Kalmışsa Ne Yapmalıdır

Gusülde kuru yer vesvesi yada vücutta ıslanmamış unutulmuş bir yer kalırsa sonradan yeniden yıkanmak lazım mı? veya Gusül alıp banyodan çıktıktan sonra ağzını burnunu yıkamadığını veya bir uzvunun kuru kalmış olduğunu fark eden kimse ne yapmalıdır?

Öncelikle Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir.
Biliyorsunuz ki gusül abdesti yani boy abdesti aldığımızda bazen vücudumuzun çok az kuru yerler bilmeden veya fark etmeden ıslanmadığını bazen fark ediyoruz. Bu nedenle acaba ne yapmamız lazım diye aklımızdan geçiriyoruz. Veya şüphemizi ortadan kaldırmak için yeniden gusül abdesti alıyor olabiliyoruz. Bu sorunun cevabı şöyle ki..

Bilmeden bir yerin kuru kalması gusle mani değildir. Yeter ki bu ihmalkârlık ve umursamazlık gibi bir nedenden olmasın. Böyle bir kimsenin yeniden gusletmesi gerekmez. Yıkanmamış olan uzuvlarını yıkaması yeterlidir. Şayet arada farz namaz kılmışsa onları iade etmesi gerekir. Ayrıca guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.

Gusülde ve abdeste suyun uzvun üzerinden akması ile yıkanmış olur. İster bir defa yıkansın ister üç defa yıkansın su bedenin tamamının üzerinden akıp geçmişse gusül tamamdır. Ayrıca insan ine ucu kadar bir yerin kuru kalıp kalmadığını bilemez. Bu bakımdan bu tür vesveselere kapılmaya gerek yoktur. Sünnete uygun bir şekilde gusül abdestimizi alıp vesveselere aldırış etmeyeceğiz.

Bir insan, abdest uzvunu yıkayıp yıkamadığından devamlı şüpheye düşüyorsa, hiç vesveseye meydan vermeden o uzvunu yıkadığını kabul ederek namaza durmalıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin