İslam Dinin’de Ticaret ve Sanatında Sevabı Var mıdır

İslâm dini maddî ve mânevi hususiyeti olan bir dindir. İbâdete önem verdiği gibi, ticâret ve sanata da önem verir. Yâni İslâm dininde, inanç ve ibâdetin sevabı olduğu gibi ticaret ve san’atm da sevâbı var mıdır?

Soruda beyan edildiği gibi İslâm dini maddî ve mânevî bir dindir. Mânâ ve ibâdete itina gösterdiği gibi maddeye de itina gösterir. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor: “Emin ve doğru olan müslüman bir tüccar. Kıyamette şehîdlerle beraberdir” (26).

Yine Allah’ın Resûlü (sav): “En iyi kazanç hangisidir?” diye sorulduğunda şöyle cevap verdi: “Kişinin eliyle kazandığı şey ile mübâh olan alışverişidir” (27).

Peygamber (sav) günahların öyleleri var ki onlara ne namaz ne oruç ve ne de Hac ve Umre keffâret olur. Ancak geçimi sağlamak için sarf edilen gayret onlara keffâret olur. Binâenaleyh bir kimse geçimini sağlamak ve kendilerine bakmakla mükellef olduğu aile fertlerinin ihtiyacını karşılamak gayesiyle İslâm’ın emrettiği gibi çalışır ve ticaretle uğraşırsa bütün çalışma ve alışverişi ibadet sayılır. Ama alışverişte başkasmı aldatıp ona zarar verirse tam müslüman sayılmadığı gibi alış-verişinde de bereket olmaz.

Dipnotlar
(26) İbn Mace, Hakim

(27) Hakim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin