Savaş Halinde Namaz Nasıl Kılınır ve Kaç Çeşittir?

Savaş halinde namaz nasıl kılınır? Savaş hâlinde üç şekilde namaz kılınır. İslam alemi için ve Allah’a kulluğun göstergesi olan Namaz kılmak o kadar önemlidir ki, eğer imkân varsa savaşta bile namazı terk etmemek gerekir. Peygamberimiz (asv) ve güzide sahabeleri Bedir Savaşı’nın en çetin anında bile cemaatle namaz kılmışlardı.

1) Düşman, Kıble tarafında olmayıp Müslüman askerlerinin çokça olduğu durum : Bu durumda imam, İslâm askerlerini iki fırkaya ayırarak bir fırkayla namaz kılar, diğer fırka ise düşmana karşı onlan korur. Namaz kılan fırka, bir rek’âtten sonra imamdan ayrılarak tek başına namazını tamamladıktan sonra tînlan koruyan fırkayla yer değiştirir, îmam ikinci rek’âtı yeni gelen fırkayla kıldıktan sonra onlann namazlarını tamamlamasını bekler ve birlikte selâm verirler.

2) Düşmanın Kıble tarafında olduğu, durum : Bu durumda imam, namaz kılma hazırlığın-, daki savaşçıları iki saff yapar ve birlikte namaza dururlar. İmam, secdeye varmak istediğinde, onunla her iki saff tan yalnız biri secdeye varır. Bunlar, secdeden kalktıktan sonra nöbet bekleyen saff secdeye varır. Namazın ikinci re’k’âtı da buna göre kılınır. Sonra birlikte selâm verirler.

3) Tam çarpışma zamanındaki durum : Bu durumda Müslüman askeri, nasıl imkân bulursa öyle namaz kılar. Artık Kıble’ye yönelmişse, yönelmemişse; hayvan sırtında ise veyâ yaya ise fark etmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin