Uzakta Radyodan Nakledilen Namaza İktida Edip Kılınabilir mi

Mekke ve Kahire gibi yerlerde hutbe ve cuma namazı radyodan verilmekte ve uzaklarda dinlenmektedir. Uzakta dinleyenler radyodan nakledilen namaza iktidâ edebilirler mi?

Radyodan nakledilen namaza iktidâ etmek caiz değildir. Çünkü İmâm ile me’mûmün yerleri hakikaten veya hükmen bir olmalıdır. Binâenaleyh İmâm ile Me’mûm arasında veya me’mûm ile öndeki saf arasındaki mesafe mescid dışında olduğu takdirde bir saf bağlanacak kadar veya daha fazla geniş olursa iktidâ sahih değildir. Amma saf bağlanacak kadar boş yer bulunmaz cemâat çoğalıp geniş yer kaplarsa mesafe ne kadar uzak olursa olsun beis yoktur.

Şafiî mezhebinde cemâat camlide değil, kırda olursa me’mûm ile imâm veya me’mûm ile öndeki saf arasındaki mesâfe -boşluk-üçyüz arşından fazla olursa iktidâ sahih değildir. Binâenaleyh her iki mezhebde de radyodan nakledilen namaza iktidâ sahîh değildir. Fakat, câmi büyük olduğundan, imâmın sesini daha fazla yükseltmek ve cemâata duyurmak maksadıyla hoparlör kullanmakta beis yoktur. Çünkü cemâat birbirine bitişik ve birbirini görmektedir. İmamın sesini duymazsa da iktidâ etmek sahîhdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin