Vade ile Altın Alım ve Satımı Yapmak Caiz mi

Kapalıçarşı borsasında vade ile altın alım satımı yapılmaktadır. Günü gelince o günün borsa fiyatına göre karşılıklı farklar ödenmektedir. Bu hususta İslâm’ın hükmü nedir?

Bir malın, peşin satılması halindeki fiyatı ile vadeli satılması halindeki fiyatı arasındaki farka, vade farkı denilmektedir. Peşin fiyatı dört bin lira olan bir mal, altı ay vade ile beş bin liraya satılırsa, aradaki bin lira vade farkıdır.

Kâğıt para semen ve para olmakla beraber altın ve gümüş hükmünde olup olmadığı hakkında ihtilâf vardır. Ulemanın bir kısmı “Altm ve gümüş hükmünde olduğundan altın, kâğıt para ile satılırsa her ikisi peşin olması gerekir. Altm peşin, kâğıt para vâdeli olursa caiz değildir. Altın ve gümüş birbiriyle satıldığı gibi” diyorlar.

Diğer ulemaya göre: kâğıt para, altın ve gümüş hükmünde olmadığından altın, vâde ile satılırsa caizdir (105). Demek altını vâde üe satmak caizdir, diyenler olduğu için onlara göre hareket edilebilir. Ancak bizim meselemizde satış zamanında altının fiyatı belli olmadığı için böyle bir alış veriş caiz değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin