Fatiha Suresi Kaç Ayetten Oluşur

Fatiha suresi kaç ayettir. Biliyorsunuz ki Kur’anın ilk suresi olduğu için “başlangıç” anlamına gelen “Fâtiha” adını almıştır. Her müslüman namaz’da her zaman fatiha süresi okur. Fatiha süresi namaz farz olduğu gibi Allah`ın rahmetinden, insanlardan hesap sorulacak olan yargı gününden ve sadece Allah`a kulluk edilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir. Fatiha suresi aynı zamanda bir dua ve yakarıştır. Fatiha suresi hakkın bilgiyi’de unutmayalım. Ayrıca Fatiha suresi kaçıncı cüz derseniz. Yukardada yazdığımız gibi Kuranın başlagıcı 1.cüz’de yer almaktadır.

Mekke döneminde inmiştir. Yedi âyettir. Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için “başlangıç” anlamına “Fâtiha” adını almıştır. Sûrenin ayrıca, “Ümmü’l-Kitab” (Kitab’ın özü) “es-Seb’ul-Mesânî” (Tekrarlanan yedi âyet), “el-Esâs”, “el-Vâfiye”, “el-Kâfiye”, “el-Kenz”, “eş-Şifâ”, “eş-Şükr” ve “es-Salât” gibi başka adları da vardır.
Kur’an’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye lâyık bir tek Allah’ın varlığı, onun hâkimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak O’na yapılıp O’ndan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir.
Fâtiha sûresi, aynı zamanda baştan başa eşsiz güzellikte bir dua, bir yakarıştır.

1.Bismillâhirrahmânirrahîm.

2,3,4. Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâliki Allah’a mahsustur.

5.(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

6,7.Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Önceki İçerikMest Üzerine Edilen Meshi Bozan Şeyler Nelerdir
Sonraki İçerikCiwan Haco Nazike Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here