Kalem Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Kuranı Kerimin önemli sürelerinden olan Kalem süresinin fazileti ve sırları tazeliğini ve gençliğini indiğinden beri korumaktadır. Bu nedenle Kalem süresi okuyan kişilere verilen bazı manevi armağanlar vardır. Ayrıca Kur’an tilâveti İslam’da faziletli amellerden biridir. Kur’an okumaktan maksat, öncelikle onun emir ve nehiylerine uymaktır. Fakat sadece okumanın da sevabı ve mükâfatı vardır. Kur’an kendisiyle amel edenlere ve inanarak ibadet kastıyla okuyanlara kıyamet gününde şefaatçi olacaktır.;

Kur’ân-ı kerîmin altmış sekizinci sûresi. Nûn sûresi de denir.
Kalem sûresi, Mekke’de nâzil oldu (indi). Elli iki âyet-i kerîmedir. İlk âyetinde geçen, kalem kelimesinden dolayı, Sûret-ül-Kalem denilmiştir. Sûrede, Peygamber efendimizin aklî mükemmelliği ve yüksek ahlâkı, O’nu yalanlayanların kötü vasıfları, ahl âksızlıkları, bencillikleri ve başlarına gelenler, onların inatçı ve inkârcı tutumları karşısında Peygamber efendimizin nasıl tavır takınacağı konuları bildirilmiştir.

KALEM SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?
“Sen Rabbinin nimeti sayesinde…” ayetinin (2. ayet) nüzul sebebiyle il­gili olarak, İbnü’l-Münzir’in rivayetine göre İbni Cüreyc şöyle demiştir: On­lar Peygamber (s.a.)’e: O bir delidir diyorlardı. Daha sonra da bir şeytandır demeye koyuldular. Bunun üzerine: “Sen Rabbinin nimeti sayesinde bir de­li değilsin” buyruğu nazil oldu.

“Ve şüphe yok ki sen çok büyük bir ahlâka sahipsin.” ayetinin (4. ayet) nüzul sebebiyle ilgili olarak şöyle bir rivayet vardır: Aişe (r.a.)’ye Peygam­ber (s.a.)’in ahlâkına dair soru soruldu. O da: Onun ahlâkı Kur’an’dı dedi ve Sen Kur’an’ı hiç okumadın mı, deyip “Müminler gerçekten felah bulmuş­tur…” (Mu’minun, 23/1-10) buyruklarını okudu.

KALEM SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI
Kim Kalem sûresini okursa, Allahü teâlâ ona ahlâkını güzelleştirdiklerinin sevâbını verir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)

Bir çok Alimler bu ayetleri nazar değmemesi için okumuşlar ve tavsiye etmişlerdir.

Zihin açıklığı içinde okunur.

Şerden korunmak ve her murada nail olmak okunmalıdır.

Haset edenlerin hasedinden ve aç gözlü insanların kötü bakışlarından zarar görmemek için okunur.

Nazar isabet etmiş kimseye okunursa Allah’ın izni ile şifaya kavuşacaktır.

Bir şeyi öğrenmek isteyip de bir türlü öğrenemeyenlerin zihnini açmak için okunur.

Önceki İçerikRüyada Üzengi Görmek Tasavvufta ki Yorumu
Sonraki İçerikSay Duaları (Safa Merve Arası) Okunacak İkinci Şavtın Duası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here