Akort Nedir Ne İşe Yarar

Fen ve Teknoloji dersi bilimsel sonuçlara ulaşmada ve kanunları anlamada gözlem, inceleme, deney gibi araştırma yöntemlerinden yararlanmaya dayalı bir derstir. Öğrencilere kendi aklını kullanabilmeyi gösterir. Edindikleri bilgi ve becerileri günlük yaşantılarında kullanabilmeyi öğretir. Bu nedenle bazı terimlerin bize yabancı gelebilir. Bunun için Fen ve Teknoloji terimlerini sizler için derledik.

Akort cihazı ne işe yarar?
Gitar, keman, piyano, saz, bağlama gibi müzik aletlerini çalarken ya da bu aletler ile beste yaparken her notanın belli bir vuruş ritmine sahip olması gerekmektedir. Bunun ayarlanması için akort yapma aleti kullanılmaktadır. Bu aletin adı ise metronomdur.

Fen Bilimleri Terimi Olarak Akort:
Bir enstrümanı istenilen sesi vermesi için ayarlamak.

Konfeksiyon Terimi Olarak Akort:
1. İş yerine iş akışını sağlamak, her departmanda çalışan işçinin verimli çalışması için, insan gücü ve malzemenin kullanımında ekonomi yapma ve ayarlama.

2. Bir iş yerinde çalışan her birimdeki işçilerin daha randımanlı çalışması, işin daha akıcı ilerlemesi, zamanın en verimli ve ekonomik bir şekilde değerlendirilmesi, gerekli malzemelerin kullanımında gereken koşulların oluşturulmasının sağlanması.

Müzik-Dans Terimi Olarak Akort:
Bir çalgıdan doğru sesler elde edebilmek için yapılan ayar, düzen.

Tekstil-Dokumacılık Terimi Olarak Akort:
Bir iş yerinde çalışan her birimdeki işçilerin daha randımanlı çalışması, işin daha akıcı ilerlemesi, zamanın en verimli ve ekonomik bir şekilde değerlendirilmesi, gerekli malzemelerin kullanımında gereken koşulların oluşturulmasının sağlanması.

Önceki İçerikKuyruk ile Başlayan Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikRoma Rakamları 600 Nasıl Yazılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here