Doktor ile ilgili Başlayan Deyim ve Anlamları

Doktor ile ilgili Deyim ve Anlamları nedir? Doktor kelimesi ile ilgili deyim hangileridir? Doktor ilgili olan cümle Deyimler nelerdir?

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Doktora görünmek
Anlamı : Muayene olmak.

Doktor doktor gezmek (dolaşmak)
Anlamı : Tedavide çabuk ve kesin sonuç almak ümidiyle birçok doktora başvurmak: ‘çare bulunsun diye az mı ebe kapısı çaldılar, doktor doktor gezdiler?’ -a. İlhan.

Lokman hekimin ye dediği
Anlamı : Tadı güzel olan şeyler için kullanılan bir söz.

Önceki İçerikÖrümcek Kendi Ağına Neden Yapışmazlar
Sonraki İçerikİstifa dilekçesi Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here