Mum Dibine Işık Vermez Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Mum dibine ışık vermez, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Mum dibine ışık vermez.
Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz. / Kadri yüce, üstün ahlak ve nitelikleri olan kimsenin kıymetini yakın çevresi pek takdir etmez. Bir insan olarak bazı konularda onlar gibi davrandığı için “bizim gibi biri, oda yiyip içiyor, oturup kalkıyor” diye düşünürler. Dağın görkemini görmek için ona uzaktan bakmak gerekir.

Kısaca anlamı : “insanlar başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz” anlamında söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Amcam Başkasına yardımcı olduğu kadar bize yardımcı olmuyor.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar; kendileri ile bir bağı, yakınlığı bulunmayan kişiler için yaptıkları bazı güzellikleri veya fedakarlıklar kendi yakınları için yapmazlar. Çoğu zaman insan kendi yakınlarını görmezden gelip etrafıyla daha fazla ilgili durumda olabilmektedir. Bu örnekten hareketle, bireysel olarak topluma faydalı olan kişilerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirirken toplum için faydalı olmaları ve fakat kendilerinde ya da ailelerinde bu düzeni oluşturamamaları bir sorun olarak gösterilmektedir.

Bazı kişiler ise oldukça meziyetli insanlardır. Uzak çevresinden bir çok kişi onun gibi olmak ister ona imrenirler. Ancak yakın çevresi onu fark etmez bile. Bu durumda atasözüyle eş bir durumdur. İşte atalarımız da kendi hayatında bu durumu gözlemlemiş, tecrübe etmiş, bunun sonucunda mum dibine ışık vermez atasözünün nasihat olarak bizlere söylemişlerdir.

İyilik etmek, yardıma muhtaçlara yardım etmek tabii ki çok güzel şeylerdir. Fakat kimseyi ayırt etmeden iyilik yaparsak her şey çok daha güzel olur. Ban göre başkaları da olsa, yakınlarımız da olsa herkese iyilik etmeliyiz. Yardıma ihtiyacı olan ister bir başkası, ister kendi yakınlarımızdan olsun herkese karşı insani görevimiz olan yardımı yapmalıyız.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here