Ne Verirsen Elinle O Gelir Seninle Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ne verirsen elinle o gelir seninle, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ne verirsen elinle o gelir seninle.
İnsan, hayatı boyunca iyilik ve yardım yapmalı, ihtiyaç sahiplerine ve toplum yararına çalışanlara destek olmalıdır. Yaptığı iyiliklerin karşılığı, bir gün mutlaka sahibini bulacaktır. Kişi yaşarken hayır işleri yapar, yoksullara yardım ederse, bunun yararını şüphesiz bu dünyada da ahirette de görecektir. İnsanoğlu için kalıcı olan, insanlık yararına kendi eliyle yaptığı güzel şeylerdir.

Kısaca anlamı : Bu dünyada yoksullara ve hayır işlerine yardım edersen öbür dünyada karşılığını görürsün.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Bu dünyada ne yaparsan ahirette o çıkar karşına.

Açıklama ve kompozisyon : Yaşadığımız her an yardıma açık olmalıyız. Yaşadığımız sürece yoksula,yetime,yarı yolda kalanlara yardım edip onaları doyurup,giydirip ve sevindirirsek bunların karşılıklarını ya öbür dünyada ya da bu fani dünyada alabiliriz.

İnsanoğlu için kalıcı olan, insanlık yararına kendi eliyle yaptığı güzel şeylerdir. İnsanlar yaşamları boyunca daima iyilik yapmalıdır. Bu iyiliklerin karşılığı, bir gün mutlaka sahibini bulacaktır.

Dünya ahiret yurdunun tarlasıdır. Bu dünyada yoksullara ve hayır işlerine yardım edersek öbür dünyada karşılığını görürüz. Kişi hayatı boyunca iyilik yapmalı ve yardım etmeli, ihtiyaç sahiplerini ve toplum yararına çalışanları desteklemelidir.

İnsanlar ne verirsen elinle o gider seninle derken ilahi bir gerçeği ortaya koymaktadır. Dini değerlere bağlı bir hayatın yaşanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu söz toplumumuzda çok değerli görülmektedir. Yardımlaşmak en önemli değerimizdir. Amel defterini sevaplarla dolduran kişi gül bahçeleri, ırmaklar, gölgeliklerle karşılaşacaktır. Çünkü ihtiyaç sahiplerine yaptığı hiçbir yardım boşuna yapılmamış, hepsi kendisini diğer dünyaya kadar takip etmiştir. Karşılığı ise cennettir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here