Ne Yavuz Ol Asıl Ne Yavaş Ol Basıl İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ne yavuz (azgın) ol asıl, ne yavaş (taşkın, miskin) ol basıl, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ne yavuz (azgın) ol asıl, ne yavaş (taşkın, miskin) ol basıl.
Cezaya çarpılacak derecede aşırı ve saldırgan olmamalıdır. Ama herkesin itip kakacağı, ezeceği ölçüde yumuşak ve miskinde olmamalıdır. Hayatı düz bir çizgide geçirmek ve mutlu olabilmek için her türlü aşırılıktan ırak durmak gerekir.

Kısaca anlamı : Cezaya çarpılacak ölçüde aşırı ve saldırgan olma. Ama herkes seni ezecek ölçüde yumuşak ve miskin de olma.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Artık kendine bir çekidüzen vermen gerek. İşinde hakkının yenmemesini istiyorsan ne yavuz olup asıl ne yavaş olur basıl çocuğum.

Açıklama ve kompozisyon : Taşkınlık da miskinlik de kişiye zarar getirir. Kişi, davranışlarında ölçülü olmasını bilmelidir. Her şeyin aşırısı mutlaka zarar getirir. Kimi aşırılıklar topluma, kimileri de kişinin kendisine zarar verir. Toplumun koyduğu kuralları aşan, taşkın davranışlarda bulunan kişiyi, toplum cezalandırır. Çünkü onun zararı, doğrudan topluma olur.

Bunun yanında normal davranışların gerektirdiğinden daha yavaş hareket eden şaşkın, miskin kişiler ise, hakları başkaları tarafından çiğneneceği için, zararı bizzat kendileri göreceklerdir. Ama yerine göre ve ölçülü davranan kişiler toplumun kurallarını çiğnemeyecekleri gibi kendi haklarının da ellerinden alınmasına asla izin vermeyeceklerdir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here