Öksüz ile ilgili Başlayan Deyimler ve Anlamları

Öksüz ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Öksüz kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

(Birini) cin tutmaköksüzün karnına vurmuşlar (öksüzü dövmüşler) ‘vay arkam’ demiş
bir inanışa göre cinlerin etkisiyle delirmek.bir kimsenin haksızlığa uğramaması için arkası, koruyucusu bulunmalıdır.


(bir yerde) ecinniler top oynuyoröksüz oynaşa çıkmış, ay akşamdan doğmuş
‘bomboş, kimse yok, ıssız ve sessiz’ anlamında kullanılan bir söz.talihsiz kimse bir şeyden yararlanmaya kalkışsa karşısına akla gelmedik engeller çıkar.


(bir yerde) cinler cirit (top) oynamaköksüz oğlan (çocuk) göbeğini kendi keser
o yer ıssız olmak: ‘şimdi koca çiftliğin yirmi odasında cinler top oynuyor.’ -s. F. Abasıyanık.koruyanı, yardım edeni bulunmayan kişi, işini kendi başına görmek zorunda kalır.


Binicinin sağı solu olmazöksüz neden güler? Yanılır da güler
1) uzman kişi, hangi yöntemi uygularsa uygulasın başarılı olur; 2) işini titizlikle yürüten kişinin, çalışanlarına her zaman iyi davranması beklenemez.işleri ters giden kimsesiz kişinin yüzü gülmez, yüzünü güldürecek bir durum ortaya çıksa bile bu bir yanlışlıktan dolayıdır.


Bilincine varmaköksüz kuzu toklu (öveç) olmaz
anlamak, kavramak: ‘insanın herhangi bir araçla ne yaşadığının bilincine varmasının bir doyum ve haz kaynağı olduğu unutulmamalıdır.’ -a. Cemal.kimsesiz, koruyucusuz kimse ilerleyemez.


Berberin solumazı, tellağın terlemezi, kahvecinin söylemeziöksüz kalmak
çalışan kişinin kötü özellikleriyle müşterilerine rahatsızlık vermeyeni makbuldür.1) anası veya hem anası hem babası ölmüş olmak; 2) kimsesiz olmak: ‘o güne kadar yalnızlığımı pek o kadar duymamıştım, birden öksüz kaldım.’ -r. H. Karay.


Ayıkla pirincin taşını!öksüz Hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar
bir işin pek karışık ve içinden çıkılmaz durumda olduğunu anlatmak için kullanılan bir söz: ‘karıya bir de nikâh yaptırdı mı ondan sonra ayıkla artık pirincin taşını!’ -o. Kemal.talihsiz kimse bir şeyden yararlanmaya kalkışsa karşısına akla gelmedik engeller çıkar.


Ananın bastığı yavru (civciv) incinmez (ölmez)öksüz güler mi meğer yanıla
annenin acı sözü çocuğuna ağır gelmez.işleri ters giden kimsesiz kişinin yüzü gülmez, yüzünü güldürecek bir durum ortaya çıksa bile bu bir yanlışlıktan dolayıdır.


Aklın süzgecinden geçirmekalçak eşek binmeye kolay, öksüz çocuk dövmeye kolay
etraflıca düşünmek, çok iyi muhakeme etmek: ‘aklın olmadıktan sonra istediğin denli deneylerden geç. O deneyleri aklın süzgecinden geçirmedikten sonra.’ -m. İzgü.nasıl ki boyu kısa olan eşeğe binmek kolaysa öksüz çocuğa kötü davranmak da onu koruyan kimse olmadığı için kolay olur.

Önceki İçerikAlelacayip Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikDown Sendromunda Sık Görülen Sağlık Problemleri Nelerdir ve Tedavisi Var mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here