Ölüm ile Öç Alınmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ölmüş Eşek Kurttan Korkmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ölüm ile öç alınmaz.
Bir kişi, intikam almak istediği kişinin yada onun yakınının ölmesine öç almış gibi sevinmemelidir. Çünkü ölüm, herkesin kapısını çalacak olan tabii bir hadisedir.

Kısaca anlamı : “Bir kişi, öç almak istediği kişinin, ya da onun yakınının ölmesine öç almış gibisevinmemelidir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Ölen kişinin ardından sevinmeyeceğini her zaman nasihat etmiştir dedem.

Açıklama ve kompozisyon :Yaşam olduğu gibi ölümde her zaman çevremizde dolanıyor. Bir insan ölürken diğeri gözlerini dünyaya açarak yaşam bulur. Her canlı ölümü tadacaktr diyerek, İnsanların ölüp sonra çö almak gibi sevinmek hiç doğru bir hareket değildir. Atasözümüz’de bu konuda bize Sevmediği birinin veya düşmanlarının ölümünden sevinç duymak veya böyle bir duyguya kapılmak, bunu alenen belli etmek insanoğluna yakışmaz.

Ölen insana karşı da sorumluluklarımız bitmez. Onu küçük düşürecek, incitecek, insanların zihninde soru işaretlerinin oluşmasına sebep olacak türdeki konuşmalar, ölenin ruhunu da yakınlarını da yaralar. Bize düşen, varsa ve biliyorsak duyarak ya da görerek tanık olduğumuz iyi taraflarını yâd etmektir. Zira bir kimseye şüphenin gölgesini bile düşürmemek duyarlılığı, Müslümanlığını güzelleştirmek isteyen her bireyin ahlakındandır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikTekirdağ’ın Meşhur lezzetli Yemekleri ve Tatlıları
Sonraki İçerikOtobüs Arapça Yazılışı ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here