Selden Gelen Suya Gider Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Selden gelen suya gider, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Selden gelen suya gider.
Havadan kazanılan para, lüzumsuz şeyler uğruna savrulur, gider. / Tüm canlılar Allah’tan gelmiş ve yine O’na döneceklerdir (“Hay”, yüce Allah’ın doksan dokuz isminden biridir; “Hu” ise, arapçada Allah isminin yerini tutan şahıs zamiridir).

Kısaca anlamı : “Haksız yere kazanılan her şey geldiği gibi kaybolur.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
“Kumarda kazandığı para sobada yandı.

Cümle
2 :
Dedem haktan bahsederken selden gelen suya gider sözü ile başladı.

Açıklama ve kompozisyon : Her insanın, yaşam kalitesini artıracak şeyleri elde etmesi; zenginliği, başarıyı, mutluluğu yakalayabilmesi, bazı gereklilikleri yerine getirmesine bağlıdır. Dünya zevklerinin temelinde para vardır. Parayı kazanmanın en iyi yolu ise çalışmak ve emek vermektir. Çalışmayı, alın teri dökmeyi kendisine ilke edinenler, büyük başarılara imza atarak büyük kazançlar elde etme imkanına sahiptir.

Bu şekilde elde edilmiş zenginliğin hem bereketi çok olur hem de kişide uzun süre kalır. Zira cefa çekerek, terleyerek kazanan insan, onu elinden kaybetmemek için de her şeyi yapar. Ancak hazıra konan, baba mirası yiyen veya oradan buradan gelen paranın, zenginliğin kıymeti bilinmez. Kişi onu hızla harcamaya, çarçur etmeye başlar. Böylece hemencecik tükenir ve kişi eski haline dönüverir.

Başarılarımızın, elde ettiklerimizin kalıcı olmasını istiyorsak, onları çalışarak elde etmeye özen göstermeliyiz. Aksi takdirde, dünyanın tüm hazineleri ayağımıza serilse dahi, elimizden hemen gidecek, kaybolacaktır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAsa Taşıyan Aslan Amblemli İngiliz Futbol Takımı Hangisidir
Sonraki İçerikKlima var mı Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here