Sermayen Bir Yumurta ise Taşa Çal İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Sermayen bir yumurta ise taşa çal, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sermayen bir yumurta ise taşa çal.
Bir amaca ulaşmak için güvendiğimiz şey, işe yaramayacak kadar küçük ve önemsiz ise onu kullanmaktan vazgeçmeli; sonuçtan umudumuzu kesmeliyiz.

Kısaca anlamı : “Güvendiğin şey, işe yaramayacak denli küçük ve önemsizse, onu kullanmaktan vazgeç, sonuçtan umudunu kes” anlamında söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
“Abimin yaptığı planı duyunca ona Sermayen bir yumurta ise taşa çal diyerek planın değersiz dedim.

Açıklama ve kompozisyon : Sermaye, bir işin kurulup yürütülmesi için gerekli olan, önemi büyük bir güven kaynağıdır. Eğer bu kaynak işe yaramayacak, seni yarı yolda bırakacak kadar küçük ve önemsizse, o işten hemen vazgeçmelisin; ona bel bağlayıp yola çıkarsan sonunda zarar görür, pişman olursun.

Güven, herhangi bir şüphe veya korku hissetmeden inanma ve bağlanma duygusudur. Yani bir insan veya herhangi bir varlıktan zarar gelmeyeceğine inanmaktır. Güven insanı ayakta tutan önemli duygulardan biridir.

Örneğin oğlu ortaokulda olan bir anne, her sabah çocuğunun kolundan tutuyor, çantasını kendisi sırtlıyor, getirip sınıfına hatta sırasına bırakıp, ders başladıktan sonra evine gidiyor. Böyle bir çocuğun başarısı veya başarısızlığında aslında en büyük düşman çocuğun kendi annesi. Çünkü oğluna güvenmiyor. Tek başına okula gelebileceğine, çantasını taşıyabileceğine, kendisini koruyabileceğine inanmıyor. Çocuk da zamanla bu durumu normal karşılıyor ve her ihtiyacını annesine veya başka birisine yaptırmaya çalışıyor. Çocuklara güvenir onlara deneyim imkanları sunarsak, aklımıza gelmeyecek kadar büyük işler başarabilirler. Kendisine güvenmediğimiz bir çocuk, zamanla kendisini yetersiz görecek ve hiçbir işe yaramadığı mevzusunu kendisine de kabul ettirecektir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikKırlangıç Otu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikNerede Taksi Bulurum Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here