Sev Beni Seveyim Seni Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Say beni, sayayım seni (Sev beni, seveyim seni), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Say beni, sayayım seni (Sev beni, seveyim seni).
Saygı, sevgi karşılıklıdır. Sen beni sevip sayarsan ben de seni sevip sayarım; diyenlere özel bir atasözüdür. Kişiler sayıldıklarını, sevildiklerini ve saygı duyulduklarını hissetmedikçe, karşısındaki kişilere bu maneviyatı vermezler.

Kısaca anlamı : “Sen beni seversen ben de seni severim. Sevgi ve saygı karşılıklıdır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
“Eşimle ilk tanıştığımız zamanlarda sev beni seveyim seni diyerek benimle ilgilendiğini belirtmişti.

Açıklama ve kompozisyon : Dünya üzerinde her şeyde olduğu gibi sevgi de karşılıklı olan şeylerden biridir. Bir kimse kendisinden nefret eden bir başkasını kolaylıkla sevemez. Fakat bir kimse kendisini seven bir başka kişiye karşı sevgi duyulabilir. Sevgi dünyada paylaştıkça artan duygulardan biridir. Saygı duymanın kökeni sevgi olduğu takdirde sevgi ve saygı bir arada olduğunda sevgi hiç bitmez.

Hiçbir insan, sevgiye karşı kayıtsız kalamaz. Bizi sevdiğini hissettiğimiz kişiye karşı biz de kalbimizde ona karşı sevgi beslemeye başlarız. Saygı da bir anlamda sevgi gibidir. Tıpkı onun gibi karşılıklıdır. Birine saygı göstermemiz için, onun da bize saygı göstermesi gerekir. Aynı şekilde o bizden saygı görmek istiyorsa, onun da bize karşı saygılı olması şarttır. Sev seni seveni kapında köle olsa; sevme seni sevmeyeni, Mısır’da sultan olsa atasözü de bir nevi, sevginin karşılıklı olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Sevgi, dünyanın belki de en güzel duygularından biridir. Onun bulunduğu yerde kin, düşmanlık, nefret, savaş ve diğer hiçbir kötü şey olmaz. Unutmamalıyız ki her şey bizde biter. Biz insanları seversek, insanlar da muhakkak bizi sevecektir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikGinkgo Biloba Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikKur’anı Kerim’de Yakup (a.s) ile ilgili Ayetler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here