Soğanın Acısını Yiyen Bilmez Doğrayan Bilir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Soğanı (soğanın acısını) yiyen bilmez, doğrayan bilir, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Soğanı (soğanın acısını) yiyen bilmez, doğrayan bilir.
Bir işteki güçlüğü, çekilen sıkıntıyı, o işin içinde olanlar, o işi başarmaya çalışanlar bilir; işin sadece sonucundan yararlananlar ise bundan habersizdirler.

Kısaca anlamı : Bir iş yapılırken ne denli güçlük çekildiğini, o işi başarmış olan bilir; başarılmış olan işten yararlanan bilmez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Ben ne güçlükle buralara geldiğimi bilmiyorsun.

Açıklama ve kompozisyon : Bir işteki güçlüğü, çekilen sıkıntıyı, o işin içinde olanlar, o işi başarmaya çalışanlar bilir, işin sadece sonucundan yararlananlar ise bundan habersizdirler. Bir iş yapılırken ne kadar güçlük çekildiğini, o işi başarmış olan bilir, başarılmış olan bu işten yararlanan bilmez. Bir işte çalışanlar, bu işi yapmaya çalışanlar, bir işteki zorluklar, o işteki zorluklar hakkında bilgi sahibi olurlar ve sadece sonuçlardan yararlananlar bundan habersizdir.

Bu işi başaran kişi, bir iş yaparken ne kadar zor olduğunu bilir ve faydalanıcı bilmez.

Örnke vermek gerekirse ; Okulun araç gereçlerini kıranlar, kirletenler; kendi kitabını, defterini, kalemini hor kullananlar, onları alabilmek için ana-babalarının hangi sıkıntılara katlandıklarını bilseler, öyle davranırlar mı? Evimizdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, video gibi her türlü alet ve makinenin nelere mal olduğunu bilenler, onların değerini anlarlar.

En basit günlük ihtiyaçlarımızdan başlayarak, yaşamamız için gerekli temel maddeleri üretenlere kadar, tüm çalışanların çektiği zorlukları anlamalı ve onlara saygı duymalıyız.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikLabada Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikViral Hepatit Hastalığın Belirtileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here