Söyleyenden Dinleyen Arif Gerek İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Söyleyenden dinleyen arif gerek, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Söyleyenden dinleyen arif gerek.
Öyle konular vardır ki anlatan – konuyu enine boyuna açmakta bir sakınca gördüğünden – biraz kapalı konuşur. O zaman dinleyen, söyleyenin ne demek istediğini anlamalıdır.

Kısaca anlamı : “kimi konular vardır ki, anlatan biraz kapalı konuşmak zorunda kalır, o vakit, dinleyen kimse, onun ne demek istediğini yorumlamalı, anlamalıdır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Arkadaşım ailesinin duymasını istemediği şeyleri anlatırken her zaman üstü kapalı bir şekilde konuşur. Ben de onu anlarım o yüzden benim için söyleyenden dinleyen arif gerek atasözünün sıklıkla kullanır.

Açıklama ve kompozisyon : Bazı konular açık seçik veya ulu ortam anlatılmaması gereken konulardan olmaktadır. Diğer bir yandan o konu anlatan için bu özellikleri taşıyabilmektedir. Bu gibi durumlardan konuşmacı anlatmak istediğinin üstü örtülü bir şekilde anlatır. İşte bu anlatım tarzında karşındakinin ne anlattığını anlayabilen kişiler için söylenen atasözü söyleyenden dinleyen arif gerek olmaktadır. Kısaca, bir şey üstü kapalı bir biçimde anlatılsa bile ne anlatılmak istediğini anlaşıldığı durumlar için söyleyenden dinleyen arif gerek atasözü kullanılmaktadır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikOkaliptus Yaprağı Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikAnkara’ya / İstanbula Tren Kaçta Kalkıyor Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here