Tencere Dibin Kara Seninki Benden Kara İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tencere dibin kara, seninki benden kara, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tencere dibin kara, seninki benden kara.
Kötülük, kusur yönünden sen benden daha betersin; anlamında kullanılan bir atasözümüzdür. Karşınızdakinde kusur aramaya çalışmayın. Yoksa o da sizin kusurlarınızı söylemekten kaçınmaz.

Kısaca anlamı : “kötülük, kusur yönünden birbirinden daha iyi durumda olmayanlar için söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Annem komşusuyle konuşurken birden bire Tencere dibin kara, seninki benden kara sözünü söyedi.

Açıklama ve kompozisyon :  Kötülük, kusur yönünden sen, benden daha betersin. Ben ne kadar kötü ve yanlış isem sende benden aşağı değil, benden betersin anlamındadır. Çevrenizdeki kişilerin kusurlarını aramaya çalışmayın.

Yoksa oda sizin kusurlarınızı söylemekten kaçınmaz. Kötülük, kusur yönünden sen benden daha betersin, müzdür. Karşınızdakinde kusur aramaya çalışmayın.

Kötülük ve kusur bakımından benden daha kötüsün. Ne kadar kötü ve yanlış olsam da, benden daha kötü değil, benden daha kötü olduğun anlamına gelir. Etrafınızdaki insanların kusurlarını aramaya çalışmayın.

Aksi takdirde, oda kusurlarınızı söylemekten çekinmeyin. Sen kötülük, kusur, müzik açısından benden daha kötüsün. Önünüzdeki kusurları aramaya çalışmayın.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikSıçan İle İlgili Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikAnot Nedir Ne İşe Yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here