Kuşlar Hakkında İlginç Bilgiler

En küçük yumurta aynı zamanda en küçük kuş olan sinek kuşuna aittir. Bu kuşların yumurtaları yarım gramdan daha hafif ve bir buğday tanesinin yarısından daha küçüktür. Günümüzden 700 yıl önce soyu tükenen fil kuşlan yaklaşık 12 kg ağırlığında yumurta yumurtluyorlardı.

Hususi olarak yaratılmış insanlar konuşmaya müsait olan dil, gırtlak, ses telleri, burun ve ağız boşlukları gibi yardımcı uzuvlarla donatıldıkları halde bunların çoğuna sahip olamayan bir bülbülün en mükemmel nameleri çıkarması, papağanın insan sesini taklit etmesi nasıl izah edilir?

İngiltere’deki bazı kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

İskete kuşunun mavi renkli bir türü beslenmesi dışında diğer kuşların yuvalarındaki yavruların kafalarını delip beyinlerini emer.

Kanada’da yuva yapan kızkuşu, yaz sonlarında, Güney Amerika’ya göç eder. 2500 mil süren bu uçuşu okyanus üzerinden ve hiç durmadan yapar.

Kasak kuşları yakaladığı avlarını sert pençeleri olmadığı için dikenlere batırarak öldürür.

Kuş sesleri; Bütün kuşların seslerini, hatta ormana giren balta, dozer, greyder seslerini taklit eden kuşlar var. Ardıç kuşu nağmesinde 4 ayrı notayı birden çıkarır. Tarla kuşu saniyede 80 ayrı notanın söylendiği bir hızda 103 değişik melodi çıkarır.

Saksağangillerden bir tür kuş avladığı hayvanları ağaç dalı veya uzun diken gibi bir kazığa canlı canlı geçirir ve ölmesini bekler. Gagası ile avlarını şişler . Öldükten sonra bazen yer bazen bırakır gider.

Önceki İçerikYeni Aksaray Yozgat Firması İletişim ve Telefon Numarası
Sonraki İçerikHalsizlik Şikayetiniz Varsa Yaptırmanız Gereken Testler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here