Noel Günlerinde Çoban Püskülü İlişkisi Nedir

Noel dönemlerinde bu bitki dalları artık İsa’yı temsilen evlere sokulsa da eski batıl inançlar da hala varlığını sürdürüyor. Çoban püskülü, geleneksel olarak Noel zamanı, evlerde ve kiliselerde, süs amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Kuzey Amerika’nın batısı ile Avustralya, Yeni Zelanda, Melanezya, Mikronezya ve Polinezya hariç olmak üzere, bütün dünyada yaygın olarak bulunan 500 kadar türü içerir. Güney Amerika’da yetişen türlerinin yapraklarından bir çeşit çay elde edilir. Kimi türleri süs bitkisi olarak kullanılır.

Çoban püskülü, bir çalı ve küçük ağaç grubunun genel adıdır. En yaygın çoban püskülleri olan Amerikan ve İngiliz çoban püskülü, her dem yeşildir. Bu iki çoban püskülünün parlak yeşil yaprakları ve kırmızı küçük meyveleri vardır. Bunlar çekici Noel çelenkleri yapmak için çok uygundur.

Çoban püskülü ağacı çok serttir ve taneleri çok sıktır. Ağacı, müzik aleti ve mobilya yapımında; mekânların içinde yapılan süslemelerde kullanılır. İç kabuğu, kuş kireci adı verilen yapışkan bir madde üretir. Güney Amerika’da yetişen çoban püsküllerinin yapraklarından Paraguay çayı adı verilen çay benzeri bir içecek yapılır.

Noel akşamları en iyi çobanpüskülü çalılarından birkaç dal toplanır, sonra her odaya bir tane yerleştirilir. 12 gün sonra bu dallar toplanır, ama asla ateşte yakılmaz, dışarıda bir yere atılırdı. Muhtemelen kötü ruhları yeniden evde yaymamak içindir.

Önceki İçerikSüsen Çiçeği Nedir Hakkında Bilgi
Sonraki İçerikKur’anı Kerim’de Güneş ile ilgili Ayetler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here