Penguenler Ne Kadar Soğukluğa Dayanıp Yaşalar

Kainatta her varlık kendisine gerekli olan en mükemmel donanımla yaratılmıştır. Penguenler de bu canlılardan birdir. Penguenler, kalabalık sürüler halinde yaşayan ve sayıları yüzbinlere ulaşan kuş türlerindendir. Penguenler, yaklaşık -40°C’lik bir ortamda yaşamak için özel donanımlara sahip olarak yaratılmışlardır. Tüy dipleri deriye yakın kısımda ısıya karşı yalıtkan bir iç tabaka meydana getirerek vücudu soğuktan emniyetle korur, tüyleri kuş tüylerine hiç benzemez

Kutuplarda yaşayan bir diğer canlı türü de penguenlerdir. Penguenler sadece güney yarım kürede bulunur. İmparator penguenleri gibi penguen türleri çok soğuk hava şartlarına dayanamaz. Yaşama alanları aşırı soğuk olduğunda bu penguenler bir araya gelerek bir ısınma çemberi oluştururlar. Böylece birbirlerini ısıtarak hayatta kalırlar. Penguenlerin oluşturdukları ısınma çemberi hareketlidir. Yani çemberin dışındaki penguenler zamanla içlere doğru ilerlerken, iç kısımdaki penguenler dış kısma ilerler. Bu sayede çemberdeki bütün penguenler ısınır.

Güney kutbunun kıyı kesimlerinde ise birçok hayvan türü yaşaya biliyorken kuzey kutbunda yaşayan hayvan türü sınırlıdır.

Penguenlerin güney kutbunda yaşamalarının birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki güney kutup bölgesinin daha soğuk olması ve bunun kendi yaşam alanları için daha uygun olmasıdır. Bir diğer neden ise kuzey kutup bölgesinde yaşayan kutup ayılarına yem olmamaktır. Penguenler her ne kadar suda hızlı hayvanlar olsalar da karada yavaş hareket etmektedirler. Bu nedenle kutup ayılarına kolaylıkla yem olma olasılıkları vardır.

Önceki İçerikYeni Adana Seyahat Karabük Firması İletişim Telefon Numarası
Sonraki İçerikMehmet Tevfik Temiztürk Allah Eceli Verir 7 Şiiri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here