Roma rakamları birçok sayılları veya rakamları çevirmeye çalışırız. Peki hiç merak ettiniz mi nasıl oluyor bu işlem. Romen rakamları artık sadece akademik (üniversite gibi) ortamlarda ya da yayıncılıkta kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde bu alışkanlık devam etmektedir. Hem akademik, hemde günlük yaşamımızda karşımıza çıkan bu Roma rakamlarının kullanım alanları oldukça merak edilmektedir.

Romen rakamları 1=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000… şeklinde devam eden bir sisteme göre yazılır. Sistemin temel kuralları basittir fakat öğrenmek için biraz pratik yapmak gerekir. 1=1,11=2, III=3’tür. Ama 4’ün karşılığı için “IV” yazılır. Yani 5’ten 1 eksik. Harflerin yerini değiştirerek devam edilir: VI=6, VII=7, VIII=8 (5 ‘ten 1 fazla, 2 fazla, 3 fazla).
Tıpkı 4 yazarken olduğu gibi, 9 yazabilmek için “10’darı 1 eksik” anlamında “IX” yazılır.

Aynı mantık büyük sayılarda da devam eder. Her basamak için bir grup-lama yapılır. Bir örnekle pekiştirelim. 2465 yazmak için: 2000=MM, 400=CD, 60=LX, 5=V yazılmalıdır. Hepsini birleştirince, 2465=MMCDLXV ortaya çıkar! Şimdi siz, içinde bulunduğumuz yılı Romen rakamlarıyla yazabilecek misiniz bakalım? (İpucu: Bir basamakta “0 ” varsa, o hane Romen rakamıyla yazılmadan atlanır.)

Eğer romen rakamıyla yazılmış bir sayıyı normal sayıya dönüştürmek isterseniz alt satırdaki alanı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Dönüştür butonuna bastığınızda alt satır sağ taraftaki metin alanında çevirilmiş sayıyı elde etmiş olacaksınız.

Önceki İçerikStar Ok İstanbul (Avrupa) Firması İletişim Telefon Numarası
Sonraki İçerikMalayanı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here