Vitis Bitki mi Sebze mi

Vitis, çiçekli bitki ailesi Vitaceae’de kabul edilen 79 asma bitki türünün bir cinsidir. Cins, ağırlıklı olarak Kuzey Yarımküre’den türlerden oluşur. Hem meyvenin doğrudan tüketimi hem de şarap üretmek için fermantasyon için üzüm kaynağı olarak ekonomik açıdan önemlidir.

Meyveler ile sebzeler arasındaki farkı tespit edebilmek için, sebze tanımı üzerinden değil, meyve tanımı üzerinden gitmek gerekir. Bunu yapmak için çok basit bir test uygulayabilirsiniz: Eğer yediğiniz şeyin içerisinde üreme amacıyla, döllenmiş hücreler (çekirdekler) varsa, bir meyve yiyorsunuz demektir. Eğer yoksa, muhtemelen yediğiniz şey bir sebzedir.

Ancak bilim insanları, yani botanistler, sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar.
Onlara göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir. Bu tanıma göre kayısı, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık (hıyar) ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir.

Meyve ve Sebze Arasındaki Temel Farklar

  • Her şeyden önce meyveler tohum ihtiva eder. Genellikle meyvenin ortasında yer alan çekirdek dediğimiz şey, bitkinin tohumudur. Çilek gibi bazı meyvelerde tohumlar meyvenin üzerinde de olabilir. Sebzeyle meyvenin en önemli ayrım noktası budur.
  • Meyve, temelde çiçekli bitkilerin olgunlaşmış tohumluğudur. Oysa sebzeler bitkinin yenebilir diğer parçalarıdır.
Önceki İçerikİnatçı Dediğinde Direten Anlamında Mecazi Söz Nedir
Sonraki İçerikŞeytanla Kabak Ekenin Kabak Başına Patlar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here