Yarım kilo Bal Toplamak İçin Arılar Ne Kadar Çiçeğe Konar

Arılar, tozlaşmadaki rolleri ve en iyi bilinen arı türleri söz konusu olduğunda, bal üretmek için batı bal arısı ile bilinen eşekarısı ve karıncalarla yakından ilişkili kanatlı böceklerdir. Arılar, Apoidea süper ailesi içinde monofiletik bir soydur. Şu anda Anthophila adı verilen bir dal olarak kabul ediliyorlar.

Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir.

Arının yarım kilo bal yapabilmesi için 3 milyon 750 bin kez çiçeğe konup kalkması gerekiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’nün yayın organı ”Tarım 35 Dergisi”nde yer alan bir araştırmaya göre, bir kilo bal yapabilmek için 40 bin adet arının 6 milyon çiçeği dolaşması gerekiyor.

Bir balarısı günde yaklaşık 2.000 çiçeği ziyaret eder. 9 – Kraliçe arılar hayatları boyunca, diğer arılardan farklı olarak, yalnızca arı sütü ile beslenirler. 10 – Bir kovandaki arıların çoğu dişidir, ama yalnızca 1 kraliçe arı vardır.

Önceki İçerikHint Yarımadası Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikGurbet ile ilgili Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here