Alaka Duymak Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Alaka duymak” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Alaka duymak” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

İlgi duymak anlamında kulanılan bu deyim bitişik yazılarak hata yapılmaktadır. Ayrıca yöresel farklılıklar nedeniyle sıkça farklı yazılışları karşımıza çıkmaktadır.

Bu kelime genellikle “alağka duymak, alakaduymak, elaka duymak” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Alaka duymak” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Alaka duymak” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Alağka duymak (Yanlış kullanım)

Alakaduymak (Yanlış kullanım)

Elaka duymak (Yanlış kullanım)

Alaka duymak ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım: 

Ona karşı alaka duyduğumu herkes fark etmiş.

Önceki İçerikAsla Kelimesinin Zıt – Karşıt Anlamlısı
Sonraki İçerikOruç İle İlgili Deyimleri ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here