Normandiya Çıkartması Neden Savaşta Bir Dönüm Noktasıydı

Haziran 1944’te Müttefik liderleri, Almanya’nın kendisine saldırmanın zamanının geldiğine karar verdiler. Müttefik birlikleri, ABD Generali Eisenhower’ın komutası altında Normandiya’ya çıkarma yaptılar ve Fransa’nın içlerine ilerlediler. Bu sırada Rusya da, doğu Avrupa’dan ilerliyordu.

6 Haziran 1944 sabahı binlerce Müttefik askeri, Kuzey Fransa’nın Normandiya kıyılarına çıktılar. Bu olay tarihte Normandiya Çıkarması olarak bilinir.

Afrika’daki savaşlarından sonra Rommel, ezici Müttefik hava üstünlüğü nedeniyle herhangi bir saldırı planının işe yarama ihtimalinin düşük olduğunun farkında idi. Tank birliklerinin küçük gruplar halinde sahile yakın iyi korunaklı yerlerde konuşlandırılarak çıkarma anında hızla çatışma bölgesine gelmeleri gerektiğini öne sürdü. İşgalin daha sahildeyken durdurulması gerektiğini savunuyordu. Rommel’in komutanı olan Gerd von Rundstedt hava kuvvetleri kadar üstün ateş gücüne sahip Kraliyet Donanması nedeniyle işgalin sahilde durdurulmasının da imkânsız olduğunu düşünüyordu.

Ona göre tank birlikleri büyük gruplar halinde içeride, Paris yakınlarında konuşlandırılarak Müttefiklerin içlere doğru yayılmasına izin verip arkaları sarılarak ikmal yolları kesilmeliydi. İki plan da Hitler’e sunulduğunda Hitler, tankları ortada bir yere yerleştirerek hem Rommel’in hem de von Rundstedt’in planlarını işe yaramaz hale getirdi.

Çıkarma günü bazı tank birlikleri, özellikle 12. SS Panzer Tümeni “Hitlerjugend” sahile yeterince yakındılar ve ciddi zorluk çıkardılar. Ancak Müttefiklerin ezici sayısal üstünlüğü ve Hitler’in yedek birlikleri zamanında serbest bırakmaması sonucu köprübaşı elde edildi.

Tarihin en büyük deniz çıkarması için hazırlıklar uzun sürdü. Rommel Müttefiklere büyük bir hoş geldin partisi hazırlamak istiyordu. Müttefikler Almanları kandırmak için çok fazla sayıda maket gemi, asker, tank vb. farklı yerlere yerleştiyorlardı. Bununla birlikte Alman Hava Kuvvetleri bunlara aldanıyordu.

Ayrıca çıkarmanın yapılacağı günün gecesinde Alman istihbaratının uyuduğu söylentileri de dolaşıyordu. Hatta Rommel bile bu havada çıkarma olmasına ihtimal vermeyerek izne ayrılmış ve eşinin doğum günü için Almanya’ya dönmüştü. Eisenhower kötü hava koşullarına karşın tarihin en büyük deniz çıkarmasını yapmakta kararlıydı.

Müttefikler çıkarmadan önce amfibi taarruz gemileri ve tank çıkarma gemileri ile İngiltere’de tatbikat yapıyordu. 28 Nisan 1944’te Amerikan 4. Piyade Tümeni Devon’da tatbikat yaptığı sırada Alman torpido botları ve E-botları tank çıkarma gemilerinin arasına sızdı. İki gemiyi batırıp birkaç tanesine hasar verdiler, batırılan iki tank çıkarma gemisindeki 900 Amerikalı asker boğularak öldü. Müttefikler askerlerin morali bozulmasın diye bu olayı gizledi, 40 yıl boyunca bu olay halka açıklanmadı.

Önceki İçerikNilüfer Sivas Firması İletişim ve Telefon Numarası
Sonraki İçerikSünneti Kimler Yapmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here