Bayram Namazına Nasıl Niyet Edilir / Türkçe ve Kürtçe

Bir çoğumuz bayram namazın kılınışı kaç rekattır veya niyetini bilmiyor olabiliriz. Ama bu demek değildir öğrenmiyiceğiz. O yüzden bu makalemizde sizler için Bayram namazına nasıl niyet yapılır veya getirilir? sorusunu derledik.  İslâm ümmetinin iki bayramı vardır. İlki, Şevval ayının 1. 2. 3. günlerinde kutladığımız Ramazan Bayramı, ikincisi ise, Zilhicce ayının 10. 11. 12. 13. günlerinde kutladığımız Kurban Bayramıdır. Ramazan ile kurban bayram namazları müslümanlar için önemli ve fazileti büyük bir namazdır. Fıtr (Ramazan) ve Kurban bayramının birinci günü güneş doğduktan yaklaşık 45 dakika sonra erkeklerin cemâat hâlinde kılmaları vâcib olan iki rek’atlik namazdır.  Bayram namazının şartları, Cumâ namazının şartları gibidir. Burada namazdan sonra okunan hutbe sünnettir.

Bayram namazı kılmak vaciptir. Bayram namazları hicretin birinci yılında meşru kılınmıştır. İki rekat olarak cemaatle kılınır. Şâfiîlerce Bayram namazları sünnet-i müekkededir. Bir görüşe göre de farz-ı kifâyedir. Ve İslâmî şeâirdendir. Cemaatle kılınması efdaldir. Yalnız başına hutbesiz de kılınabilir.

1 – Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır aldıktan sonra “Niyet ettim vâcib olan bayram namazını kılmaya, uydum imama Allahu Ekber”

Kürtçe bayram namazı niyeti : “Yarabbi mı niyete dı rıkat nimija îdâ sınnet bıkım cemaat tu kabul bı ki Allah’u Ekber”

2 – Sonra imam ve cemaat sessiz bir şekilde “Subhaneke” duasını okunur.

3 – Sübhanekeden sonra imamla birlikte “Allahu Ekeber” diyerek üç defa tekbir getirilir. Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde oldugu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır.

4 – Üçüncü Tekbirin ardından elleri bağlayınca İmam önce Fatiha, sonra Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur ve imamla birlikte rükuya eğilinir.

5 – Rüku ve Secdeler yapilarak ayaga (ikinci rekata) kalkilir ve eller baglanir.

6 – İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur. Sonra imamla birlikte “Allahu Ekeber” diyerek üç defa tekbir getirilir.
Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp yana bırakılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.


7 – Rüku ve Secdeler yapilarak oturulur.


8 – Oturuşta imam ve cemaat, Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okur.


9 – Dualardan sonra imamla birlikte önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

Namazdan sonra imam minbere çıkarak oturmaksızın bayram hutbesine başlar. Aynen Cuma hutbesinde olduğu gibi iki hutbe okur. Ancak bayram hutbelerine tekbir ile başlanır. Cemaat da bu tekbirlere hafifçe iştirâk eder.

Kurban bayramı namazını acele kılmak, Ramazan bayramı namazını ise biraz geciktirmek müstehabdır.

Hutbede bayramın mahiyetinden, öneminden bahsedilir. Kurban bayramında ise kısaca kurban hükümlerine temas etmekte ve teşrik tekbirlerini cemaata hatırlatmakta fayda vardır.

Hutbeden sonra dua yapılarak cemaat dağılır.

Önceki İçerikCan Yücel Ay Işığı Sonatı Şiiri
Sonraki İçerikHasan Dursun İşte Gidiyor Gençliğin Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here