29.3 C
İstanbul
33.8 C
Ankara
33 C
Konya
5 Temmuz Pazar 2020

I Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri Nelerdir

- Advertisement -
- Advertisement -

I harfiyle başlayan hayvanların isimleri, I ile başlayan hayvanlar adları hangileridir? Hayvan, canlılar dünyasının ökaryotlar üst âlemindeki hayvanlar âleminde sınıflanan canlıların ortak adıdır.  Dünya’da yaşayan neredeyse milyonlarca hayvan türü vardır. Genelde merakımızdan veya isim şehir oyunu oynarken A’dan Z harfine kadar başlayan hayvan İsimlerinin listesine gerek duyabiliriz. Çok sayıda hayvan olduğu için bazılarının adını bilmiyoruz. Buna mütevellit alfabemizin her harfine göre bir liste derledik. Umarım Hayvanlarla ilgili olan makalemizi beğenirsiniz.

Günlük hayatımızda ödevlerde, sorularda, oyunlarda başlayan hayvan isimleri sıklıkla karşımıza çıktığı için hayvan ismi denilince hemen aklımıza kolay kolay hayvan ismi gelmez. Bu nedenle bu makalemiz birçok kişiye yaracağını umuyoruz.
Sadık, sevimli, neşeli, hırçın ve asabi olan birçok hayvan dostlarımız mevcuttur. Bunların her biri kendince özelliklere ve karakterlere sahiptir. Hatta isimleri bile farklıdır. Bugün bir milyona yakın hayvan türü bilinmektedir. Hayvanlar âleminin bilimsel ve Latince adı olan “Animalia” terimi ise yine Latince olan ve “yaşayan” ya da “ruh” anlamına gelen animadan türetilmiş animal sözcüğünün çoğuludur. Hayvanlar âlemini tanımlayan bir başka Latince bilimsel terim de Metazoa’dır.

ISTAKOZ : Istakozlarda toplam olarak 8 ayak bulunmaktadır. Ayrıca hem kendilerini savunmak için hem de beslenebilmek için kullandıkları iki adette kıskaçları vardır. Bu iki kıskaç birbiri ile aynı olmayıp bir tanesi diğerine nazaran daha büyükçe ve uzuncadır.

Vücutları ise altı adet halka şeklinde bölümlerden oluşmakta olup kafa yapısı ise vücuda yapışmış haldedir. Istakozlarda iki adet göz ile birlikte iki çift anten bulunmaktadır.

Istakozlar tatlı sularda ve denizlerde yaşayan kabuklulardır. Ve Istakozların kabukları kitin adı verilen maddeden oluşmakta olup bu maddenin özellikle radyasyona karşı dayanıklı olduğu ve ıstakozları radyasyondan koruğu yönünde bilgiler vardır. Tek bir renkler olmayıp türlerine göre çeşitli renkleri vardır ama genel olarak ıstakozların renkleri mavi ve yeşildir. Kabuklarında ise yer yer sarı lekeler bulunmaktadır.


İSTİRİDYE : Omurgasız hayvanlardan, Yumuşakçalar sınıfının, İstiridyegiller familyasından bir türdür. Kabukları kalın ve eşitsiz iki çenetten oluşmuştur. Çukur olan sol kabukla vücudunu kayaya bağlar. Düz olan sağ kabuk üstte kalır. Yavru istiridyelerde iki çenet birbirine eşittir. Doğar doğmaz kendini çenetlerinden biriyle bir kayaya bağlayan istiridyenin artık kullanılmayacak olan kirpik, ayak gibi hareket organlan ile bunlarla ilgili sinir merkezleri kaybolur. Eti yenen istiridyelerin çok fazla düşmanı vardır.

İPEK BÖCEĞİ : İpek Böceği; Bir çeşit kelebeğin tırtılıdır. İpek böceği kanatları pullu böcekler sınıfındandır Dut yaprağıyla beslenir. İpek böceği kelebeklerinin dişisi, yaz başlarında 500 kadar yumurta yapar. Yetiştiriciler bu yumurtaları toplayarak gelecek bahara kadar soğuk bir yerde saklarlar. Öte yandan, yumurtlayan kelebek 3-4 gün sonra ölür.

İNEK KUŞU : İnek Kuşu; Passeriformes (ötücükuşlar) takımının leteridae familyasından, değişik uzmanlara göre altı ya da yedi kuş türünün ortak adıdır. Çoğu kez yumurtalarını öbür kuşların yuvalarına bırakan bu kuşlar gün boyu sığırlara eşlik eder ve onların ürkütüp ortaya çıkardığı böceklerle beslenirler.

İNEK ANTİLOPU : Afrika’da Sahra Çölünün güneyindeki çalılık ve açık alanlarda sürüler halinde yaşayan bu antiloplar, genellikle zebra ve öbür antilop sürüleriyle birlikte görülür. İnek antilopunun omuz yüksekliği 1,2 m dolayındadır.

İNEK : Ergin dişi sığırlara verilen ad. Boğanın dişisi olarak da bilinir. Karnının altında iki arka bacağı arasında iri memeleri vardır.

İNCİ BALIĞI : Ilık ve sıcak denizlerin 150 metreye kadar olan derinliklerinde yaşayan bir balıktır. Boyu 15 santime kadar, rengi yeşilimsi veya pembemsi sarıdır. Çoklukla deniz hıyarı, istiridye gibi deniz hayvanları ile birlikte yaşar. Kurtçuklar, balık larvaları v.b. ile beslenir. Kumlara gömüldüğü yerden ancak karnını doyurmak için ayrılır, sonra geri döner. Yanlarında barındığı deniz hayvanlarına da dışkılarını bırakır.

İMPALA : Memeli hayvanların Çiftparmaklılar takımının, Boynuzlugiller familyasından bir antilop türüdür. Güney Afrika’da Kap ile Natal arasındaki kesimde, Zambia’da, Kenya’nın batısında ve Uganda’da yaşar. Yüksekliği omuzdan 1 m kadardır. Derisi sırtta kızılkahverengi, butları siyah çizgili, karnı beyazdır.

İĞNELİ SÜRÜ SİNEĞİ : İğneli Sürü Sineği; iğneli titrek sinek olarak da bilinir. Diptera (çiftkanatlılar) takımının Ceratopogonidae familyasını oluşturan sineklerin ortak adı. Bilinen kan emici böceklerin en küçükleri olan bu sinekler bazı sınıflandırmalarda Chironomidae (sürü sinekleri) familyasına yerleştirilir. Uzunlukları bir milimetre dolayında olmasına karşın deniz, ırmak ve göl kıyısı gibi yaşama ortamlarında çoğalarak son derece rahatsız edici sürüler oluştururlar. Isırıklarıyla deride tahrişe yol açan kan emici dişileri çıplak gözle ayırt etmek oldukça güçtür.

İGUANA : Sürüngenler sınıfının, İguanagiller familyasına giren kertenkelemsi sürüngenlere verilen genel adıdır. Dili kalın ve ağız tabanına yapışık, göz kapakları hareketli, sivri parmaklı, iri bir kertenkeledir. Son iki özellik iguanaya gekolardan, dişlerin çene kemiklerinin iç yüzüne bağlı olması da agamalardan ayırır. Kuyruğu uzun ve dayanıklıdır. Gerdanında dantelamsı sarkık bir deri parçası, sırtının ortasında boydan boya dikenli bir yele vardır.

İBİS KUŞU : İbisgiller familyasından bir kuştur. Batı Avrupa’dan Japonya’ya ve Sibirya’dan Somali’ye uzanan alanda yaşar. 60-70 cm yüksekliğinde olup, leyleğe benzer. Gagası düz, geniş ve kaşık biçimindedir.

İBİBİK KUŞU : Çavuşkuşugiller familyasından kuş türü; hüthüt de denir. Avrupa, Afrika ve Asya’nın kuzeydoğusunda yaşar. Yaz kuşudur. Uzunluğu 28 cm’dir. Tüyleri üstte ve altta turuncu kahverengimsidir. Kuyruğu geniş siyah çizgili, tepe tüyleri canlı turuncu ve siyah uçludur.

ISTAKOZ : Denizlerde yaşayan, pek makbul sayılan beyaz eti için avlanan bir deniz hayvanıdır. Eklembacaklıların kabuklular sınıfındandır. Vücudu kitin adı verilen kalın bir kireçli talaka ile örtülüdür. Mavimsi, yeşilimtırak siyah olan bu kabuk hayvanın yosunların, kayaların arasında gizlenmesine yardım eder. Istakozun başlıca özelliği her iki yanındaki beş çift ayağından en önündeki çiftin çok gelişerek kuvvetli bir kıskaç halini almış olmasıdır.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Göz Felci İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

GÖZ FELCİ Göz felcinde aşağıdaki terkip uygulanır:R -1: “Buruna mercanköşk suyu çekilir.'R - 2: Ravend çini.................................................................10.grKekik............................................................................10.grTerkip yapılarak kaynatılır, çay gibi içilmeye devam edilir.BİTKİLERDE TEDAVİDE TEMEL...

Dursun Ali Erzincanlı Canım Benim Sözleri

Efendîm Hîç solmasaydı güneşe ışık salan yüzün ve gül kokulu o yüzünde karar kılmasaydı hüzün Efendîm , önce annemden öğrendîm adını Annemden öğrendîm annesîz kaldığını Önce o gösterdî parmağınla îkîye...
- Advertisement -

Kayseri’ye Giderken Okunacak Dua ve Anlamı

Hepimiz bazen bir yerden bir yere gideriz. Bu nedenle herhangi bir şehre gidildiğinde tavsiye edilen bir duayı sizler için derledik. Bir şehire girildiğinde o...

Rüyada Kum ve Toprak Almak Görmek Neye İşarettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KUM VE TOPRAK ALMAK: Rüyada kum ve toprak almak fakirlik, ihtiyaç, keder, üzüntü, temahkarlık ve hırsa, vazifeliler için de, rüşvet...

Has Bingöl Hatay Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı HAS BİNGÖL TURİZMTelefon 444 22 12E-Posta www.ozhasbingol.comOtogar Tel: (0326) 615 10 21 - 0326 227 17 39İnternet sitesi : bilgi@ozhasbingol.comAdres : Otogar D:9-10, İskenderun Merkez, İskenderun, HatayHas Bingöl...

El Eliyle Yılan Tutulur ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

El eliyle yılan tutulmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.El eliyle yılan tutulur. Önemli bir çalışma isteyen iş, başkasına ısmarlanmakla...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here