Kimyada Turnusol Kağıdı Neden Kullanılır

28

Turnusol kağıdı kimyada kullanılan ayıraçlardan bir tanesidir. Turnusol kâğıdı, bir sıvının asit mi yoksa alkalin mi olduğunu test etmenin hızlı bir yoludur. Gösterge eczası adı verilen boyalar, suyun içinde dağılan maddenin asit mi yoksa alkalin mi olduğunu hemen gösterir. Turnusol, asidik veya bazik maddelerin değerlerini ölçer bu ölçüm de belli değerler arasında yapılır.

Turnusol emdirilmiş bir kâğıt parçası, bir solüsyona batırıldığında, eğer solüsyon asitse, rengi hemen kırmızıya döner. Eğer solüsyon alkalinse, rengi maviye döner. Mavi renkli turnusol kağıdı; nitrik, sülfürik veya hidroklorik asit gibi kuvvetli bir aside batırılırsa rengi koyu kırmızıya dönüşür. Sirke veya maden sodası gibi zayıf asitlere batırılırsa rengi şarap kırmızısına dönüşür. Kırmızı renkli turnusol kağıdı; amonyak veya sodyum hidroksit gibi bazlara batırılırsa rengi maviye dönüşür.

Turnusola benzer bir boya, kırmızı lahana ve kırmızı pancar gibi bazı kırmızı sebzelerde de mevcuttur; bu sebzeler pişirildiğinde bu boya aynı şekilde renk değiştirir. Eğer musluk suyunuz sert veya alkalinse, sebzelerin rengi koyu morumsu bir maviye dönüşür.

  • Litmus kağıdı liken doğal boyalar ile kağıt muamele edilmesiyle yapılan pH kağıdı türüdür.
  • turnusol testi renkli kağıt üzerine numunenin küçük bir damla yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir.
  • Genellikle turnusol kağıdı kırmızı veya mavi ya olduğunu. pH değeri asidik olana kadar mavi kağıt kırmızı renk pH, alkali, kırmızı kağıt maviye döner.
  • turnusol kağıdı genellikle sıvıların pH test etmek için kullanılır iken, kağıt gaza maruz kalmadan önce distile su ile nemlendirilmiş taktirde içinden gazların test etmek için de kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here