20.4 C
İstanbul
18.8 C
Ankara
20 C
Konya
14 Temmuz Salı 2020

Mevlana Benlik ile İlgili Sözleri

- Advertisement -
- Advertisement -

Büyük ve alimler’den Mevlana Celaleddin Rumi sözleri ve nasihatları ile hayatınıza yön verecek altın değerinde sözleri derledik. İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en üstünüdür, en güzel rehberdir. Bu çalışmamdaki amaç, toplumda ortaya çıkan bozulmanın durulması adına, ‘bir damla’ olabilmektir.

Bazı insanlar vardır ki doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur çevresini aydınlatırlar. Cevherlerin usta ellerde yetişmesi, değerinin ortaya çıkması için belirli bir zamanın geçmesi lazımdır. Sürekli doğum sancısı çekenlerin dillerinden inci, mercanlar dökülür. Mevlânâ Celaleddin, “hamdım, piştim, yandım elhamdülillah!” derken en güzel iksiri ve insan-ı kâmilin yolunu göstermiştir.

Konya’da yaşamış ünlü düşünür ve şair Mevlana Celaleddin Rumi’dir. Muhammed Celâleddîn-i Rumi veya kısaca bilinen adıyla Mevlana 30 Eylül 1207 – 17 Aralık 1273), 13. yüzyılda yaşamış büyük tasavvuf alimlerindendir. Mevlâna’nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled’tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur. Mevlana 17 Aralık 1273 yılında vefat etti. Öldüğü geceye düğün gecesi anlamına gelen şeb-i arus dendi. Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabri Konya’dadır. Mevlana türbesi aynı zamanda müze olarak halkın ziyaretine açıktır.

MEVLANA BENLİK SÖZLERİ

Gürzü kendine vur. Benliğini, varlığını kır gitsin. Çünkü bu ten gözü, kulağa tıkanmış pamuğa benzer. (Mevlana Celaleddin Rumi)

Kim benliğinden, varlığından kurtulursa, bütün benlikler onun olur. Kendisine dost olmayan, kendi benliğini sevmeyen, herkesin dostu olur. (Mevlana Celaleddin Rumi)

Varlık ve benlik, insanı adamakıllı sarhoş eder; aklını başından, utanç duygusunu gönlünden alır. Varlığın verdiği sarhoşluk, bu pusudan çıkmıştır da, bizden önce gelenlerden yüz binlerce insanın yolunu kesmiştir. (Mevlana Celaleddin Rumi)

Benliği hor ve hakir kılıp, insanı yükselten aşk ve sevgidir. Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. (Mevlana Celaleddin Rumi)

Bu bizlik, benlik (davası), halkın merdivenidir. Halk, sonunda bu merdivenden düşer! Kim merdivenin daha üstüne çıkarsa daha aptaldır. Çünkü düşünce onun kemikleri daha beter kırılır! (Mevlana Celaleddin Rumi)

Kendini, kendi benliğini unutursan seni anarlar. Kul olursaı o vakit seni azad ederler! (Mevlana Celaleddin Rumi)

Kendini, kendi vasıflarından (kötü huylardan, nefsanî isteklerden) kurtar, temizle ki; saf, temiz gerçek varlığını, lekesiz zatını, ilahı özünü göresin. (Mevlana Celaleddin Rumi)

Beşeriyet vasıflarından ölürsen hakikat sırları denizi, seni başının üstünde taşır. (Mevlana Celaleddin Rumi)

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mevlana Meslek ile ilgili Sözleri

Büyük ve alimler'den Mevlana Celaleddin Rumi sözleri ve nasihatları ile hayatınıza yön verecek altın değerinde sözleri derledik. İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en...

Abdurrahman Önül Ateş Bıraktın Sözleri

Ateş bıraktın özüme Yaşlar doldurdu gözüme Üfleyîp durur közüme Menzîl’dekî seyda var yaGeçmîşîmden ah’dır kalan Yalan sensîz, dünya yalan Malım, mülküm ettî talan Menzîl’dekî Seyda var yaBazen yerlerde sırıtır Yalın ayaklı...
- Advertisement -

Rüyada Zürafa Görmek Neye Delalettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZÜRAFA: Rüyada zürafayı görmekte hayır yoktur. Çünkü bu hayvan, mal hakkında afete yorumlanır. Bazan bu hayvanı görmek, gebe kadına yahut...

Rüyada Gelincik Görmek Ne Demektir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Rüyada gelincik, alçak, zalim, kalbi katı ve merhameti az olan kimse ile yorumlanır. Evine gelincik girdiğini gören kimsenin evine...

Öz Elbistan Elazığ Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı ÖZ ELBİSTAN SEYAHATTelefon 0358 218 38 71 Çağrı MerkeziE-Posta bilgi@ozelbistan.comOtogar Tel: (0424) 224 09 51İnternet sitesi : www.ozelbistan.comAdres : Sanayi, Ender Sk. No:34, 23190 Elâzığ Merkez/ElazığÖz Elbistan Seyahat...

Esmaül Hüsna El Latif Anlamı Ve Fazileti

El-Latif İsminin Anlamı: (Çok lütuf sahibi. En ince şeylerin inceliklerini bilen). Nihayetsiz lütuf sahibi olan Allah’a hamd ü senalar ederiz. Biz kullarına doğduktan ölene kadar...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here