Neden Bu Kadar Çok Elektrik Direği Var

24

Elektrik, enerjinin bir yerden bir yere taşınması için kullanılan bir yoldur. Elektrik, yanan bir kömürden evinizdeki bir güç kaynağına enerji taşıyabilir. Elektriğe, evimizde ve iş yerimizde birçok şey için ihtiyaç duyarız. Hava hattı şeklindeki iletim ve dağıtım hatlarında kullanılan,iletkenleri yerden,birbirlerinden belirli uzaklıklarda havada tutmaya yarayan ve hat boyunca uygun aralıklarla yerleştirilen, yani hattın taşıyıcı ve durdurucu noktalarını teşkil eden şebeke malzemelerine direk denir.

Bu enerjiyi hareket ettirebilmek için bir yönteme ihtiyacımız vardır. Güçlü elektrik kablolarıyla birbirine bağlı, elektrik direği adı verilen dev direkler ülkelerin her yanına dikilir. Enerji bu kablolarda saniyede 250.000 km hızla yol alır ve bu da neredeyse ışık hızına yakındır.

Kullanım Yerlerine Göre Direk Çeşitleri

Enerji nakil hatlarının doğrusal olarak geçtiği yerlerde, iletkenlere gelen gerilme kuvveti durdurucu direklerle temin edilir. Enerji nakil hatlarında, genellikle 7 taşıyıcı direkten sonra 1 durdurucu direk kullanılması uygundur.

Taşıyıcı direklere asılmış ve bunlar tarafından, taşınan hat iletkenlerinin güzergâh boyunca belirli uzaklıklarda sabit ve sağlam noktalara bağlanmış, gerilmiş olmaları gerekir. Tel kopması, direk devrilmesi vb. bozukluk hâlinde arıza iki direk arasında (iki durdurucu veya nihayet-durdurucu) sınırlı kalır.

Hava hattının diğer kısımlarını etkilemez. Taşıma hatlarında güzergâh belirli aralıklarda (yaklaşık 1 km’de bir) olmak üzere, iletkenlerin tespit edilip gerilmesi amacı ile düz hat güzergâhında kullanılan ve iletkenlerin izolatörlere nihayet bağı ile bağlandığı veya gerildiği direklere denir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here