Pterosaurlar Nasıl Uçardı

76

Günümüzden 100-66 milyon yıl önce yaşamış olan bu devasa sürüngenler, büyük ölçülerine rağmen boş kemikleri sayesinde sadece 150-250 kilogram civarında bir kütleye sahiplerdi. Boyuda arka ayakları üzerinde durduğunda neredeyse bir zürafanın boyu kadardı. Dinazorların dünyasında pterosaurlar gökyüzünün tek hakimleriydiler.

Bu uçan sürüngenle ilgili ilk etapta gözünüze çarpacak şey, kanatların sanki uçmak için yeterince büyük olmaması olacaktır. Halbuki bu sürüngen, en az bir kuş kadar başarılı bir uçucuydu. Karada iki ayağı ve kanadının ucundaki elleriyle 4 ayaklı olarak hareket eder. Çok üstün bir uçuş tekniğine sahiptir.

Pterosaurlar’ın bir zamanlar kanat çırparak uçamadıkları düşünülür. Muhtemelen kendilerini tepelerden aşağı bırakarak, hava akımı üstünden akarak ilerlerlerdi. Küçük tiplerin bazıları akarak yol almak konusunda çok başarılı değildi ve kuş gibi kanat çırpmak zorunda kalmış olabilirlerdi. Bu akıcı uçuş konusunda zayıf olan dev Pterosaurlar için geçerli değildir.

Pterosaurlar’ın tüyleri yoktu, çünkü kanatları bir kuştan çok bir yarasarunkine benziyordu. Ancak vücut tüyleri vardı. Bu da sıcakkanlı olduklarını gösteriyordu çünkü bugünkü sürüngenler gibi hiçbir soğukkanlı yaratığın tüyleri olması olanaksızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here