Radar Nedir Nasıl Çalışır

108

Ses dalgaları suda çok iyi yol alır. Bir mağarada ya da vadide yüksek sesle bağırıldığında, kayalıklara çarpıp dönen sesimizin yankısını duyarız. Radar da buna benzer bir şekilde çalışır. Denizaltılarını, deniz gemi enkazlarını belirlemek ve balıkçılar tarafından balık sürü erinin izini bulmak için kullanılır. Radarlar çalıştığı frekans bandına göre de isimlendirilebilmektedir.

Gözü görmediği halde karanlıkta ustalıklarla uçup, avını yakalayan yarasa, radarın keşfinde çok büyük rolü olmuştur. Yarasa insan kulağının duyamayacağı ultrasonik frekansı yayınlayarak, yansıyan sesten hedefini görmektir. Radar daha genel anlamda elektromanyetik dalgalar gönderen ve yansımasını toplayan bir cihazdır. Bir geminin altında bulunan radar aleti, suda yol kat eden ses dalgaları verir. Ses dalgalan çarptıkları katı cisimlerden yansır; balık sürüsü ya da deniz yatağı gibi. Yankılar gemi tarafından algılanır ve bir bilgisayar ekranına nesnenin şeklini çizmekte ve yerini belirlemekte kullanılır.

Çevreye salgıladıkları radyo sinyallerin kendilerine geri gelmesiyle tespitler sağlayan radarlar günümüzde otoyollarda, askeri alanlarda, dünya yörüngelerinde ve onlarca farklı malzemelerde kullanılmaktadır. Günümüzde bu radar cihazından yayılan radyo dalgalarını tamamen soğurarak (emerek) veya tamamını başka bir yöne yansıtarak radarlardan gizlenebilen hayalet uçaklar mevcuttur. Ayrıca yine bu radar cihazlarından gelen radyo dalgalarını taklit edip kendini daha yakında veya daha uzakta hatta kendisini birden fazla birkaç yerde gösteren radar yanıltıcı sistemlerde vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here