26.9 C
İstanbul
30 C
Ankara
25 C
Konya
6 Temmuz Pazartesi 2020

Soichiro Honda Nasıl Ünlü Oldu

- Advertisement -
- Advertisement -

Soichiro Honda kimdir nasıl başarılı olmuştur? Evet şimdi sizler için bir başarının öyküsünü kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu Hikayemiz’de dünyanın en ünlü otomobil markalarından Honda’nın kurucusu Soichiro Honda’nın başarı hikayesini ele alacağız.

Soichiro Honda Japon mühendis ve sanayici, Honda Motor Co.Ltd’nin büyük patronu..

1906-1991 yıllın arasında yaşayan Soichiro Honda, zorluklarla mücadele ederek büyük aşanlar elde etti. Dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak 1906 yılında dünyaya geldi. Babası Gihei, demirci, annesi Mika ise dokumacıydı. Honda, aile bütçesine kattıda bulunmak için küçük yaşlarda çalışmaya baladı. İlk iş hayatına bir bisiklet tamircisinin yanında çıraklık yaparak başladı. 15 yaşına geldiğinde her hangi bir eğitimi olmadığı için resmi kurumlarda iş bulamadı. 1921 yılının sonraların da iş aramak için Tokya’ya gitti. 1922 yılında bir garajda çıraklık yapmaya başladı. Altı yıl burada çalışarak kendisini geliştirdi. Bir taraftan okuma yazma öğrendi, diğer taraftan da otomobil tamiri konusunda iyi bir uzman olmayı başardı.

1928 yılında, Bay Honda sahip olduğu her şeyi bir küçük atölyeye yatırmış, piston ringleri konusunda kendi kafalannda var olan fikri geliştirmeye koyulmuştur. Çalışmalarını Toyota şirketine satmak istediği için gece gündüz çalışmış, dirseklerine kadar yağlara batmış, o atölyede yatıp kalkmış, sonuç alacağına olan inancım hiçbir zaman yitirmemiştir. işini sürdürebilmek için karısı mücevherlerini bile rehine koymak zorunda kalmış. Ama sonunda piston ringlerini tamamlayıp Toyota “ya sunduğunda, bunlann Toyota standartlarına uymadığı söylenmiştir.

Onu gerisin geri iki yıllığına okula yolladıklarında, öğretmenleriyle arkadaşları ona gülüp durmuş, tasarımlarının çok saçma şeyler olduğunu söylemişlerdir. Ama o, bu tecrübenin acısına odaklanacağı yerde, amacına olan konsantrasyonunu sürdürmüştür. İki yıl daha geçtiğinde, Toyota ona hayalindeki anlaşmayı sunmuştur. İhtirasıyla inançlarının sonuç verişi, ne istediğini bildiği, eyleme geçtiği, nelerin iyi sonuç verdiğine dikkat ettiği, istediğine ulaşmcaya kadar yaklaşımım sürekli değiştirdiği içindir. Ama o sırada ortaya yeni bir sorun çıkmıştır.

Japon hükümetinin savaşa hazırlandığı günlerdir o günler. Fabrikasını kurmak için ihtiyacı olan betonu ona vermemişlerdir. Peki, o vaz mı geçmiştir o zaman? Hayır. Bunun ne büyük haksızlık olduğuna mı konsantre olmuştur? Rüyasını ölmüş mü saymıştır? Asla. Yine tecrübelerini kullanmaya karar vermiş, başka bir strateji geliştirmiştir. Ekip arkadaşlarıyla birlikte, kendi betonlarım yapabilecekleri yeni bir süreç geliştirmiş, fabrikasını öyle kurmuştur.

Savaş sırasında o fabrika iki kere bombalanmış, imalat tesislerinin önemli bölümleri mahvolmuştur. Honda’nm cevabı ne olmuştur o zaman? Ekibini toplamış, ABD ordusunun fırlatıp attığı benzin tenekelerini biriktirmeye koyulmuştur. Bunlara “Başkan Truman’ın Armağanları” diye isim takmıştır, çünkü niyeti o tenekeleri kendi imalatında hammadde olarak kullanmaktır. Savaş sırasında Japonya’da bu tür maddeler bulunmamaktadır. Sonunda bütün bunlan arkasında bıraktığında, bu sefer de bir deprem, fabrikasını yerle bir etmiştir. Honda da o sırada piston operasyonunu Toyota ya satmaya karar vermiştir.

Savaştan sonra Japonya’da korkunç bir benzin kıtlığı başladı. Bay Honda ailesi için yiyecek alışverişine bile arabasıyla gidemez oldu. Sonunda çaresizlik içinde, bisikletine küçük bir motor taktı. Hemen ardından komşuları, “Bize de öyle motorlu bisiklet yaparmısın?” demeye başladılar. Bir, iki derken sonunda Honda’nm elindeki motorlar tükendi. O zaman, yeni icadı için motor yapacak bir fabrika kurmaya karar verdi, ama ne yazık ki elinde sermaye yoktu.

Tıpkı daha önce yaptığı gibi, bu sefer de ne yapıp edip bir yolunu bulmaya karar verdi! Japonya’daki 18.000 bisikletçi dükkanına birer mektup yazdı, icadının getireceği hareketlilikle Japonya’ya yeniden hayat verebileceklerini söyledi. İçlerinden 5.000 tanesi ona istediği sermayeyi vermeye razı oldu. Yine de, yaptığı motorlu bisikleti ancak azimli bisiklet severlere satabiliyordu, çünkü bunlar çok kocaman, çok ağır şeylerdi. Bunun üzerine son bir değişiklik daha yaptı. Çok daha hafif, küçük bir motorlu bisiklet modeli yarattı. Adım “Süper Cub” olarak seçti.

Bir gece içinde başarıya ulaştı. Kendisine İmparatorluk Nişanı verildi. Daha sonra motorlu bisikletlerini Avrupa ve Amerika’nın yeni kuşak çocuklanna yönelik olarak ihraç etmeye girişti. Yetmişli yıllarda da, o kadar tutulan otomobilleri ile ortaya çıktı. Bugün Honda şirketi, ABD ve Japonya’da 100.000 kişi çalıştırmaktadır. Japonya’nın en büyük oto üreticilerinden biri sayılmaktadır. ABD içindeki satışları da Toyoto’dan fazladır. Bu başarı, bir tek adamın, koşullar ne olursa olsun, bir karara sürekli bağlı kalıp onu uygulamaktaki değeri ve gücü anlaması sayesinde gerçekleşmiştir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mohsen Yeganeh Akhe Dele Man Türkçe Çeviri Sözleri

Aynada kendine bak gençlikte ne kadar erken keder seni yaşlandırmaya geldi Gençliğin zirvesine izin verme Keder tozunun kalbine oturup seni yaşlandırıyorOnu bekleme, o artık yalnız değil hayatının sonuna kadar...

Rüyada Azgınlık Görmek Ne Anlama Gelir

Akşam gördüğünüz rüyanızı merak mı ediyorsunuz! Çokmu korktunuz rüyanızın etkisindemisiniz Acaba rüyanız ne anlama geliyor? İşte sizi rahatlatacak dini rüya tabirleri ile rüyalarınızın yorumunu...
- Advertisement -

Cuma Hutbesi 4 Ocak 2019

ÖZÜ SÖZÜ DOĞRU OLMAK Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimelerde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah...

Mardin Dilmenler Seyahat Gaziantep Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı MARDİN DİLMENLER SEYAHATTelefon 444 44 47E-Posta BulunamadıOtogar Tel: 0533 303 82 27İnternet sitesi : BulunamadıAdres : BulunamadıMardin Dilmenler Seyahat Gaziantep Otogarı telefon numaraları, şehir içi servis güzergahları, şehirler...

Mehmet Tevfik Temiztürk Emmi Oğlu Dönmeyecek 16 Şiiri

Emmi oğlu git denmez, bu terbiyesizliktir, Sevmediğini kovmak, Hak’tan yetersizliktir…İlerisi ahiret, tüm kullara mekândır, Hak, bâtıl bilinecek, Rab’bim aldatmayandır…Mutlak yerleşeceğiz, senin de hesap yerin, Aydınlandığı yerdir, gerçeğin,...

Cefa Nedir

CEFÂ: İncitmek, eziyet etmek, kötülük. Hayâ îmândandır. Fuhuş (çirkin şeyler) söylemek cefâdandır. Îmân Cennet'e, cefâ Cehennem'e götürür. (Hadîs-i şerîf-Buhârî) Şu üç günah, îmânın gitmesine sebeb olur: Birincisi,...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here