Yağmur Ormanları Neden Kesilip Tüketiliyor

16

Tropikal yağmur ormanları, çok fazla yağis gören ormanlardır. Tropik yağmur ormanları, dünya üzerinde herhangi bir doğal ortamda yaşayan bitki ve hayvanların çeşitli türlerini barındırır. Tropikal bölgelerde bulunan ve çok yüksek yağış alan ormanlar. Latin Amerika, Orta Afrika, ve Güneydoğu Asya’da geniş alan kaplarlar. Büyük ve küçük yırtıcı hayvanlar; şaşırtıcı çeşitlilikte kuş türleri burada yaşar. Bu hayvanların tümü, buradaki ağaçların meyveleriyle ve yıl boyunca avlanarak hayatlarını sürdürürler.

Ne yazık ki insanoğlu onların doğal yaşam ortamını ortadan kaldırmaktadır. Yağmur ormanları endişe verici bir oranda kesilip yok edilmektedir; yaklaşık yüzde 90’m yok edilmiştir.

Hem büyük tarım firmaları hem de çiftçilik yapanlar, ekim yapmak ve hayvan otlatmak için ormandaki ağaçları kesmektedir. Ağaçlar aynı zamanda mobilya yapımında ve inşaatlarda kullanılmak üzere kesilmektedir.

Tropikal yağmur ormanları insan aktivitesinin bir sonucu olarak küresel olması büyük ölçekli parçalanma en tehdit ekosistemlerin arasındadır. Habitat parçalanması böyle volkanizma ve iklim değişikliği gibi jeolojik süreçlerin neden geçmişte meydana gelen ve türleşmenin önemli sürücüleri olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, hızlı bir insan tahrik yaşam imha türlerin yok başlıca nedenlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. Tropikal yağmur ormanları ağır maruz kalmışlardır günlük ve tarımsal açıklık 20. yüzyıl boyunca ve dünya çapında yağmur ormanları ile kaplı alan hızla küçülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here